Australský premiér Abbott končí ve funkci, nahradí ho Malcolm Turnbull

Australský premiér Tony Abbott neobhájil během vnitrostranického hlasování svou pozici a v čele vlády končí. Poslanci vládní Liberální strany Austrálie v narychlo svolaném hlasování podpořili bývalého předsedu Malcolma Turnbulla, který Abbotta ve funkci premiéra nahradí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malcolm Turnbull nahradí ve funkci premiér Abbotta, který byl v úřadu od voleb v roce 2013 (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Abbott dlouhodobě čelil silné opozici uvnitř vlastní strany, která se v průzkumech veřejného mínění potýká s klesající popularitou.

Naposledy poslanci o jeho setrvání na postu předsedy hlasovali letos v únoru, tehdy ho podpořili poměrem 61 ku 39.

Premiér poté požádal, aby mu zákonodárci dali šest měsíců na to, aby negativní trend klesající voličské podpory zvrátil.

Jeho hlavní rival Malcolm Turnbull dnes vládní konzervativní poslance vyzval, aby hlasování o postech ve vedení strany zopakovali. „Premiér není schopen naši zemi ekonomicky řídit tak, jak to potřebuje,“ uvedl Turnbull.

Ten Liberální stranu Austrálie vedl v době, kdy byla v opozici, a z křesla šéfa odešel v roce 2009. Tehdy ve volbách předsedy prohrál právě s Abbottem o jediný hlas.

„Tato země potřebuje silnou a stabilní vládu,“ řekl k výzvě spolustraníků Abbott ještě před hlasováním a dodal: „V rámci strany budeme dnes hlasovat o pozici předsedy a místopředsedy. Budu kandidátem a očekávám, že zvítězím.“

To se ale nakonec nestalo a poslanci poměrem hlasů 54 ku 44 podpořili Turnbulla, který se stane už čtvrtým australským premiérem za poslední dva roky. Parlamentní volby se v Austrálii budou konat příští rok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme