Australský premiér bude týden úřadovat ze stanu, plní slib daný Aborigincům

Australský premiér Tony Abbott bude tento týden řídit zemi ze stanu v Severním teritoriu, kde žijí především původní obyvatelé Austrálie. Ministerský předseda tak plní slib, který domorodcům dal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský premiér Tony Abbott vystupuje z letadla (snímek z Abbotovy návštěvy Indie z počátku září)

Australský premiér Tony Abbott vystupuje z letadla (snímek z Abbotovy návštěvy Indie z počátku září) | Zdroj: Reuters

Abbott bude úřadovat ve stanu na okraji městečka Nhulunbuy. To je místo, kde byl podle legendy stvořen dechový hudební nástroj didgeridoo, jeden z nejtypičtějších symbolů Austrálie.

Premiér, kterého lidé na místě vzdáleném skoro 4,5 tisíce kilometru od jeho obvyklého sídla uvítali tradiční hudbou, má v plánu seznámit se s potřebami domorodců nebo se setkat s místními kmenovými vůdci.

S těmi už se bavil například o otevření nového dolu na bauxit, kde by mohli místní lidé získat práci.

Zároveň se bude Abbott věnovat i mezinárodním otázkám. Do Severního teritoria se vydal v situaci, kdy slíbil, že země pošle do Spojených arabských emirátů 600 vojáků, kteří by se účastnili případné operace proti Islámskému státu. V případě potřeby je prý premiér schopný vrátit se do Canberry.

'První' obyvatelé Austrálie

Abbott svou cestou na sever kontinentu plní slib, že bude alespoň jeden týden v roce úřadovat v oblastech obývaných původními obyvateli. Je to další ze vstřícných kroků vůči této skupině australských obyvatel.

V roce 2008 se například tehdejší premiér Kevin Rudd omluvil za asimilační politiku, kterou Austrálie zavedla ve 20. století.

Slavnosti australských aboriginců | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported Uživatel: paddynapper

Do 70. let minulého století odebrali vládní úředníci domorodým rodičům asi 100 tisíc dětí, které nechávali vyrůstat v pěstounské péči v bělošských rodinách. Tato politika byla považována za humanitární činnost, dnes se o těchto dětech mluví jako o „ukradené generaci“.

Minulý rok také přijal parlament zákon, kterým uznává Austrálce prvními tradičními obyvateli Austrálie.

Na druhé straně v australské ústavě o nich není stále jediné slovo a i další data naznačují, že život původních obytel není jednoduchý.

Odhaduje se, že kdysi jich v Austrálii žilo přes milion, dnes jich je 470 tisíc. Řada z nich, vytržena ze svého přirozeného prostředí, pije a páchá trestné činy.

Také užívání drog i různé nemoci jsou mezi Aboriginci rozšířeny více než mezi bělošskou populací. Australský domorodý muž pak žije v průměru o jedenáct a půl roku méně než bílý Australan.

Jaromír Marek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme