Australský Queensland sužují rozsáhlé záplavy

Záplavy, které nemají podle pamětníků obdoby, sužují v těchto dnech severovýchod Austrálie. Desítky silnic v Queensladnu jsou neprůjezdné a armáda pomáhá evakuovat obyvatele odříznutých oblastí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená cesta

zaplavená cesta | Foto: Jan Rosenauer

Rozsáhlé oblasti státu Queensland na severovýchodě Austrálie zaplavila voda poté, co v sobotu pobřeží zasáhl cyklon Tasha. Desítky silnic nejsou kvůli vodě průjezdné a vrtulníky evakuují obyvatele z oblastí, kam se jinak než letecky nelze dostat.

Na období dešťů nadprůměrné srážky v Queenslandu spojují odborníci s klimatickým vlivem La Nina, jehož působení se má v oblasti Pacifiku projevovat po několik dalších měsíců.

Austrálie má za sebou mnohaleté období sucha, jehož konec farmáři dlouho očekávali s nadějí na lepší sklizeň.

Nynější povodně však místo toho znamenají další komplikace, a to nejen pro farmáře, ale také pro turisty, pro které je v období australského léta takzvaný Sluneční stát, jak se Queenslandu přezdívá, oblíbenou destinací.

Dosavadní škody způsobené povodněmi se zatím odhadují na zhruba jednu miliardu australských dolarů.

Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme