Australští moderátoři se omlouvají rodině ošetřovatelky, kterou kvůli Kate napálili

Otřesení a zdrcení, tak popsali svůj stav moderátoři australského rádia, kteří imitovali královnu Alžbětu II., aby vymámili informace o zdravotním stavu těhotné manželky prince Wiliama Kate. Hloupý vtip vyústil v tragédii, když ošetřovatelku, která zvedla telefon, našli o víkendu mrtvou. Pravděpodobně spáchala sebevraždu. Moderátoři australského rádia se teď omlouvají její rodině.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderátoři australského rádia Mel Greigová a Michael Christian

Moderátoři australského rádia Mel Greigová a Michael Christian | Zdroj: Reuters

„Okamžik, kdy jsem se to dozvěděla, si pamatuji velmi dobře, pořád na to myslím. Moje první otázka byla, jestli má děti… Je mi to strašně líto, nečekali jsme, že se něco takového může stát,“ uvedla pohnutým hlasem pro australskou televizi Mel Greigová.

Je to poprvé od tragédie, kdy se spolu se svým kolegou Michaelem Christianem, objevila na veřejnosti. V kratičkém televizním rozhovoru vypadali oba velmi zničeně. Jejich výpovědi jsou plné emocí a těžko hledají slova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sestry, která zřejmě spáchala sebevraždu poté, co ji napálili australští moderátoři, sleduje Jaromír Marek ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

„Myslím, že nikdo nemohl předvídat, co se stane. Když jsme vytáčeli číslo, nečekali jsme, že to bude nějaký sólokapr. Spíš jsme čekali, že nám to hned položí. A bude to,“ řekl televizi moderátor Michael Christian.

Prý vůbec nečekal, že by se s nimi v nemocnici vůbec někdo bavil.

Osudný telefonát se odehrál ve čtvrtek brzy ráno. Rozhlasoví moderátoři předstírali, že volá samotná královna, aby se informovala o zdravotním stavu manželky svého vnuka.

Ošetřovatelka pak do éteru opravdu prozradila podrobnosti o zdravotním stavu vévodkyně Kate.

Jacinthu Saldanhaovou, ženu, kterou hovor spojila, našli v sobotu mrtvou. Podle nepotvrzených informací spáchala ve svém bytě sebevraždu.

Čeští novináři: Je třeba znát hranice

Podle předsedy Syndikátu novinářů Adama Černého by moderátoři vždy měli zvažovat, kam až mohou zajít, protože není jasné, zda jejich žert bude pochopen.

„Žert do vysílání v zásadě patří, nadsázka je důležitá věc. Můžeme vystavit někoho posměchu, ale musíme si být vědomi důsledků, a ty musíme zvažovat. Jestliže někdo přijme účast v televizním natáčení, vstupuje do té hry dobrovolně. Ale pokud nedá ten člověk souhlas, je to zásadní problém,“ tvrdí Černý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli předseda Syndikátu novinářů a komentátor Hospodářských novin Adam Černý, a Jan Potůček, šéfredaktor digizone.cz

Souhlasí s ním i šéfredaktor serveru digizone.cz Jan Potůček, kterého zaráží prohlášení stanice 2DayFM. Podle něj se rádio několikrát pokusilo získat souhlas s vysíláním od dvou zdravotních sester, které byly na nahrávce. Nezískalo ho a přesto záznam odvysílali

„Pokud nedostali souhlas s odvysíláním nahrávky lidí, kteří byli nahrávání, aniž by o tom tušili, tak v tu chvíli je to porušení etických pravidel novinařiny, a je úplně jedno, jestli to v Austrálii je, nebo není trestný čin,“ říká Potůček.

Podle něj jsou dnešní média nucena balancovat na hraně etiky, pokud chtějí zaujmout. „Všechna média jsou ohrožena internetem a jeho rychlostí, a tak musejí takto postupovat,“ dodává Potůček.

Jaromír Marek, bre, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme