Autentická výpověď jedné ze svědkyň

Jedním z očitých svědků tragédie na Manhattanu je i Ellaine Mohrmannová. Český rozhlas 1 - Radiožurnál získal její výpověď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ellaine Mohrmannová žije v městečku Edison v New Jersey. Stát New Jersey bezprostředně sousedí se státem New York. Ellaine, která pracuje ve městě Elizabeth, měla z oken své kanceláře dosud výhled na dolní Mahattan a World Trade Centre. Tak jako každý den odešla i dnes Ellaine v osm ráno do svého vozu a jela do práce. I ji, stejně jako miliony Američanů, šokovalo to, co na vlastní oči viděla.

"Na cestě do práce jsem viděla jednu z budov World Trade Centra v plamenech, jedna z nich hořela. Bylo přibližně devět hodin a obě budovy ještě stály. Nejdříve jsem si myslela, že je jen to nehoda, že do budovy narazilo letadlo omylem. Ale za pár minut zasáhlo Twin Towers další letadlo. Pak se ukázalo, že obě letadla byla unesena. Byli jsme totálně v šoku. Když jsme se podívali z okna podruhé, jedna budova ještě stála a druhá už byla zborcená. Za chvíli spadl i druhý mrakodrap a jediné, co jsme viděli, byl kouř. V budovách Twin Towers pracuje 50 tisíc lidí. Na místo byli okamžitě povolání záchranáři a hasiči."

Elaine Mohrmannová pracuje v blízkosti letiště Newark, které bylo okamžitě evakuováno. Všichni lidé, pracující v okolních budovách, byli posláni domů.

"Tohle je strašný útok na Ameriku. Amerika říká, tohle je předehra války. Zjistíme, kdo to udělal a až najdeme viníky, pomstíme se. To, co se stalo, je strašné nejen pro Ameriku, ale pro celý svět. Pochopitelně se bojíme války, protože mnohé malé země mají nukleární zbraně. Válka je něco, nač teď spousty Američanů myslí. Tohle byl hrůzostrašný útok na Ameriku."

Když se Elaine Mohmannová vrátila v dopoledních hodinách z práce zpět domů, její osmiletá dcera byla ještě ve škole.

"Všechny děti jsou drženy ve školách, i moje dcera Erika. Děti stále ještě nic nevědí, čeká se až na oficiální prohlášení prezidenta Bushe. Důležitější je ale to, postarat se co nejrychleji o zraněné lidi, kteří se v osudném okamžiku nachazeli na Manhattanu. Ze všech stran teď slyšíme: ti, kteří přežili, potřebují krev, je pochopitelně nedostatek krve. Nemocnice na Manhattanu jsou plné a zranění, popálení lidé, jsou převáženi sem, do nemocnic v New Jersey. Prosíme všechny lidi u vás, myslele na nás a držte nám palce."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme