Francouzi dopadli Alžířana podezřelého z útoku na vojáky. Při zásahu na dálnici ho policisté postřelili

Řidič najel autem do skupiny francouzských vojáků | Zdroj: Reuters
  • Na pařížském předměstí ráno najelo auto do skupiny francouzských vojáků zapojených do protiteroristické operace.
  • Tři z nich mají vážná zranění. Podle policie šlo o úmyslný čin.
  • Muž podezřelý z útoku byl zadržen odpoledne na dálnici A16 u Calais.
  • Francouzský premiér potvrdil, že zadržený sedmatřicetiletý muž je útočník.
  • Podle policie jde o přistěhovalce z Alžírska.

Paříž/Calais (Aktualizováno: 18:45 9. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok se podle francouzské televize BFM TV odehrál kolem osmé hodiny ranní v obci Levallois-Perret severozápadně od francouzské metropole.

Šest vojáků bylo zraněno, tři z nich podle ministryně obrany Florence Parlyová vážně. „Šest vojáků z 35. regimentu pěchoty z Belfortu bylo zraněno, tři z nich vážněji, ale žádný není v ohrožení života," upřesnila Parlyová.

Podezřelý zatčen na dálnici

V souvislosti s útokem byl podle BFM TV zadržen kolem půl druhé odpoledne podezřelý muž. K policejnímu zásahu došlo na dálnici A16 mezi městy Boulogne-sur-Mer a Calais na severozápadě Francie.

Zadrženého muže, který jel v černém BMW, policisté několikrát postřelili při pokusu o útěk. Sedmatřicetiletý muž byl pak převezen do nemocnice, jeho stav je vážný.

Podle serveru Franceinfo policie identifikovala útočníka z Paříže jako 36letého přistěhovalce z Alžíru. Francouzský premiér Édouard Philippe už odpoledne potvrdil, že zadržený muž je útočník.

Podle agentury Reuters byl při zásahu kolegy zraněn i jeden policista. Zadržený muž podle agentury neměl zbraň.

Ministryně obrany Florence Parlyová označila čin za zbabělý, podle ní ale nijak neoslabí odhodlání vojáků střežit bezpečnost ve Francii.

Odporný akt agrese

Starosta obce Patricka Balkanyho pro francouzskou televizi upřesnil, že do vojáků najelo tmavé auto značky BMW. Parkovalo podle něj v uličce a rozjelo se poté, co vojáci opustili kasárna a odcházeli na hlídku.

„BMW zrychlilo, jakmile vyšli ven. Stalo se to uprostřed města a seběhlo se to velmi rychle,“ dodal starosta. Podle něj tak šlo bezpochyby o úmyslný čin, nikoliv nehodu. „Je to odporný akt agrese proti naší armádě," upřesnil Balkany.

Policejní prefektura rovněž označila čin za předem promyšlený. Policisté uzavřeli místo incidentu a po pachateli i jeho vozidle pátrají. Zkoumají například záznamy z bezpečnostních kamer.

Vyšetřování ranního útoku ale převzal protiteroristický odbor pařížské prokuratury. Agentura AP poznamenala, že krok prokuratury signalizuje, že podle vyšetřovatelů byl útok předem připraven a má teroristický motiv. Úřady to ale zatím oficiálně nepotvrdily, motiv tak zůstává dál nejasný.

Starostka Paříže Anne Hidalgová vyjádřila na twitteru zraněným veškerou podporu. „Z celého srdce doufám, že útočník bude brzy zadržen,“ dodala. Ministryně obrany Parlyová pak společně s ministrem vnitra Gérardem Collombem navštívila zraněné ve vojenské nemocnici Percy.

Zasažení vojáci se podle místních médií účastnili bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015.

Od té doby si útoky v zemi vyžádaly 239 obětí, v poslední době cílí hlavně na příslušníky bezpečnostních složek. V rámci operace Sentinelle je ve Francii v pohotovosti přibližně 7000 členů ozbrojených složek.

Terčem útoků se stali již v únoru 2015 v Nice, v dubnu 2015 a letos v březnu na pařížském letišti Orly. Sentinelle je ve Francii předmětem mnoha politických diskusí a prezident Emmanuel Macron v červenci oznámil, že operaci přezkoumá s ohledem na zvýšení efektivity.

ako, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme