Třináctiletý Egypťan zavolal pomoc z uneseného autobusu. Teď získá italské občanství

Třináctiletý Egypťan Ramy Šiháta, jenž jako první zavolal telefonem pomoc z autobusu, který minulý týden řidič původem ze Senegalu unesl i s 51 dětmi, dostane italské občanství. Řekl to v úterý podle agentury ANSA italský ministr vnitra Matteo Salvini. Ten ve čtvrtek v Římě přijme pětici odvážných dětí z autobusu a dvanáct policistů, kteří se podíleli na zásahu.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ramy a Adam v jedné z italských televizních show | Zdroj: Profimedia

„Ramy dostane občanství, protože je jako můj syn a prokázal, že chápe hodnoty této země. Ministr sice musí respektovat zákon, ale dovedné a odvážné činy mohou zákon převýšit,“ řekl v úterý Matteo Salvini.

Chlapci se podařilo před únoscem ukrýt svůj mobilní telefon. Posléze předstíral, že se arabsky modlí a dal přitom vědět svému otci, co se děje. V televizním vystoupení řekl, že pak volal i na policii. Pomoc zavolal i Maročan Adam.

Zásahová jednotka pak autobus zastavila. Italský řidič senegalského původu ale vůz polil benzínem a zapálil. Policistům se však podařilo všechny děti zachránit, evakuovali je zadními dveřmi.

Salvini otočil

Salvini, šéf protiimigrační Ligy, se ohledně udělení občanství vždy opatrně odvolával na nezbytné procedury. Zcela odmítl debatu o zákoně ius soli, tedy právu místa, podle nějž by občanství automaticky získávaly děti imigrantů narozené v Itálii.

Jak Egypťan Ramy, tak Maročan Adam se sice narodili v Itálii, ale o občanství mohou požádat až v 18 letech. Nakonec tedy ale Salvini svolil, že chlapcovo hrdinství je silnější než imigrační zákony.

Během prověřování Ramyho rodiny vyšlo najevo, že jeho otec Chálid měl několikrát v minulosti problém se zákonem: pobýval v Itálii nelegálně, v roce 1999 byl obviněn z loupeže a také se vydával za veřejného činitele. Za žádný z přečinů ale nebyl odsouzen.

‚Smrt, chaos a bezmoc.‘ Pomáhal lidem z moře na pevninu, teď hrozí španělskému hasiči 20 let

Číst článek

Vicepremiér v římském paláci Viminale, sídle ministerstva vnitra, vedle Ramyho a Adama přijme ještě tři školáky. Auroru si vzal řidič jako rukojmí a ona přitom zachovávala klid. Fabio s únoscem mluvil a snažil se ho uklidnit. Nicolò se sám nabídl jako rukojmí, když řidič hledal dobrovolníky. O občanství pro svého syna veřejně požádali také rodiče Adama.

O občanství patrně naopak přijde řidič autobusu původem ze Senegalu. Italským občanem se stal po uzavření sňatku s Italkou. S nyní již bývalou ženou má dvě děti ve věku 12 a 18 let. Únos spáchal na vlastní pěst, prý ho k němu dohnala imigrační politika současné vlády.

Přeje si, aby Afričané neopouštěli černý kontinent a netopili se cestou do Evropy ve Středozemním moři, řekl při výslechu 47letý Ousseynou Sy.

OSN odhaduje, že při cestě do Evropy přes moře se v roce 2018 utopilo anebo bylo prohlášeno za nezvěstné 2297 lidí. Tvrdou migrační politiku prosadil v nové italské vládě zejména Salvini.

elb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme