Slovenští dopravci přerušili blokádu hraničního přechodu s Ukrajinou. Mají ale stávkovou pohotovost

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) oznámila, že po čtyřech dnech přerušila částečnou blokádu hraničního přechodu s Ukrajinou ve Vyšném Nemeckém, kde od pátku protestovala proti levné ukrajinské konkurenci. UNAS na sociální síti také uvedla, že zůstává ve stávkové pohotovosti.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroly na slovenských hranicích

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) oznámila, že po čtyřech dnech přerušila částečnou blokádu hraničního přechodu s Ukrajinou ve Vyšném Nemeckém, kde od pátku protestovala proti levné ukrajinské konkurenci. UNAS na sociální síti také uvedla, že zůstává ve stávkové pohotovosti | Foto: Michal Sladký | Zdroj: Český rozhlas

K prozatímnímu ukončení blokády na jediném silničním hraničním přechodu pro kamiony mezi Slovenskem a Ukrajinou přistoupila UNAS navzdory tomu, že podle slovenských médií pondělní jednání ministrů dopravy členských zemí EU neposkytlo žádnou odpověď dopravcům ze Slovenska a Polska. Těm se shodně nezamlouvají výjimky z regulace jízd ukrajinských dopravců do evropského bloku.

„Unie autodopravců Slovenska vyjadřovala svůj protest nejprve hodinovou blokádou a poté i čtyřdenní částečnou blokádou. Jednak aby se spojila a podpořila požadavky na EU před zasedáním Rady ministrů, které měl přednést ministr dopravy SR Jozef Ráž, a jednak aby protestovala také proti nečinnosti vlády vůči dopadům i na náš slovenský trh,“ napsala UNAS.

Slováci v NATO ujišťují: Nejhorší by bylo bát se vlastních voleb. Pomoc Ukrajině se nedrolí

Číst článek

Během blokády podle svých dřívějších informací pouštěla k přechodu Vyšné Nemecké/Užhorod čtyři kamiony za hodinu a neomezeně nákladní auta například s humanitární či vojenskou pomocí.

Slovenské ministerstvo dopravy už dříve vyjádřilo pochopení pro požadavky slovenských dopravců v souvislosti s levnou konkurencí z Ukrajiny. EU dříve umožnila ukrajinským dopravcům jezdit do unie bez povolení, tato výjimka by měla skončit v závěru prvního pololetí příštího roku.

Nespokojení slovenští dopravci žádali urychlený návrat k původním pravidlům vstupu ukrajinských kamionů do EU. Větší slovenské sdružení dopravců Česmad Slovakia se k protestu UNAS na hranici s Ukrajinou nepřipojilo.

Už před akcí UNAS se u slovensko-ukrajinské hranice vytvářely dlouhé kolony kamionů. Přes Slovensko se na Ukrajinu chtěli dostat také řidiči nákladních aut, kteří původně plánovali jízdu přes polsko-ukrajinské hraniční přechody, kde proti levné ukrajinské konkurenci zase v listopadu zahájili protesty polští autodopravci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme