Automapa vyvolala pobouření v Polsku

Do polských obchodů se dostala automapa, která vyvolala velké pobouření. Ukazuje totiž hranice Polska do roku 1939. Vydavatelství Demart se hájí tím, že chtělo usnadnit orientaci německým důchodcům, kteří jsou zvyklí, že západ dnešního Polska patřil před válkou k Třetí říši.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní hranice a přechod | Foto: Jan Rosenauer

"Kdybys mlčel, zůstal bys filozofem," říká si asi vydavatel nejnovější automapy Polska pro Němce. Zvýraznění hranic Polska z doby před druhou světovou válkou mohl označit za omyl a mapu potichu stáhnout z prodeje. Vysvětlení, že tím chtěl ulehčit orientaci staršímu pokolení německých motoristů, vyvolalo skandál.

Mapa Němcům připomíná, jakých území se museli po válce vzdát ve prospěch Polska a - jak poznamenal jeden z polských politiků - vydavatel mapy mohl rovnou připsat, že jde o názornou pomůcku pro organizace odsunutých Němců. Nešťastnou automapou se má zabývat Senát na nejbližším zasedání.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme