Autonomie nařídila vůdci Hamásu domácí vězení

Autonomní správa nařídila v noci na dnešek domácí vězení pro duchovního vůdce hnutí islámského odporu Hamás šejcha Ahmada Jásína. Tisíce stoupenců Hamásu se pak v pásmu Gazy pokusilo duchovního vůdce hnutí z domácího vězení osvobodit. Izraelský premiér Ariel Šaron ujišťuje, že jeho vláda nemá v úmyslu odstranit palestinského předáka Jásira Arafata.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ahmad Jasín | Foto: ČTK/AP

Shromáždění tisíců příznivců Hamásu už v noci obestoupilo dům Ahmada Jásina a požadovalo jeho propuštění. Při přestřelce mezi stoupenci hnutí a palestinskými policisty u Jásínova domu byli v noci zraněni tři lidé. Palestinské bezpečnostní orgány podle palestinských zdrojů zatkly v noci množství příslušníků radikálních organizací.

V pásmu Gazy navíc v noci na dnešek ostřelovala izraleská armáda z tanků palestinský tábor Khán Junis. Podle izraelské armády šlo o reakci na střelbu Palestinců. V noci na dnešek i v brzkých ranních hodinách ostřelovali palestinštní ozbrojenci jeruzalémské předměstí Gilo, které je podle palestinců židovskou osadou na území východního Jeruzaléma. Izraelské vojenské jednotky pak ostřelovali palestinskou obec Bejt Džalá z tanků a řízenými střelami.

Izraelský premiér Ariel Šaron ujišťuje, že jeho vláda nemá v úmyslu odstranit palestinského předáka Jásira Arafata. Šaron to prohlásil při jednání s egyptským ministrem zahraničí Ahmadem Máhirem. Zároveň dodal, že neexistuje žádná spirála násilí, ale pouze palestinský teror. Podle Šarona Izrael pouze reaguje na palestinské násilí. Dále řekl, že bude možné dosáhnout pokroku jen pokud Jásir Arafat zamezí násilí.

Šéf egyptské diplomacie Ahmad Máhir poukázal na to, že egyptský postoj se zásadně liší. Podle Máhira je nutné poskytnout záruky, že pak k pokroku skutečně dojde. Dodal, že Egypt odsuzuje násilí na obou stranách. Cesta egyptského ministra zahraničí je podle pozorovatelů překvapivá. Má přispět k uklidnění situace a k vytvoření předpokladů pro obnovení jednání mezi Izraelem a Palestinci.

Jásir Arafat vedl rozhovory s americkým emisarem Anthony Zinnim. Zvláštní americký vyslanec projednávala s Arafatem možnosti jak naplnit požadavky Spojených států a Izraelel na postup autonomie proti palestinským radikálním skupinám.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme