Autonomie východní Libye prý ještě nemusí vést k rozpadu země

Skutečnost, že kmenoví vůdci a vojenští velitelé vyhlásili v Benghází částečnou autonomii oblasti východní Libye, představuje podle analytičky z Asociace pro mezinárodní otázky Zory Hesové pro centrální vládu problém, celistvost země ale nutně neohrožuje. Autonomní rada chce totiž ponechat v centrálním řízení některé důležité otázky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří obyvatelé Benghází sice nechtějí centralizaci, nesouhlasí ale ani s vyhlášením částečné autonomie; Libye

Někteří obyvatelé Benghází sice nechtějí centralizaci, nesouhlasí ale ani s vyhlášením částečné autonomie; Libye | Zdroj: Reuters

„Benghází se spravuje vlastně už rok od března samostatně a docela efektivně. Měli tam vlastní instituce, které fungovaly, a Tripolisu se nepodařilo je nějakým způsobem nahradit novými institucemi. Takže je podle mého názoru i přijatelné, že se v tom snaží pokračovat,“ vysvětluje Hesová s tím, že samospráva je hlavním nástrojem demokracie.

Libye podle ní fungovala na principu poloautonomie různých regionů ještě za minulého režimu, pokud by se tedy ústřední Národní prozatímní vládě podařilo zemi sjednotit alespoň v hlavních aspektech, jako je bezpečnost, ropa a zahraniční politika, dokáže si představit, že by tento model fungoval i do budoucna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytička z Asociace pro mezinárodní otázky Zora Hesová se vyjadřuje ke snahám o autonomii v některých částech Libye

Vyhlášení autonomie sice nemá právní váhu, upozorňuje Hesová, centrální vláda ale bude muset udělat nějaká pozitivní rozhodnutí, aby získala legitimitu nejen v Kyrenaice, ale také v rebelských městech na západě země a v očích někdejších stoupenců Muammara Kaddáfího.

Lidé totiž chtějí přejít navzdory centrální vládě k lokální samosprávě také v Misurátě, na západě Libye a v Baní Valídu, dodává Hesová.

„Bohužel je to ale syndrom toho, že centrální vláda zatím není schopná řídit úspěšně přechod k nějaké normální politice. Její činy jsou kritizovány jako netransparentní, jednostranné, nekonzultované s veřejností. A právě tento akt v Benghází byl důsledkem toho, že vláda nedávno vydala návrh volebního zákona. V něm jsou podle obyvatel Benghází právě lidé z východní části země nedostatečně zastoupeni,“ uvažuje.

Kyrenaika je historický název východní Libye, oblasti bohaté na ropu, která byla po desetiletí zanedbávána. Právě v Benghází loni začaly protesty proti režimu Muammara Kaddáfího. Vyhlášení částečné autonomie teď vyvolalo napětí mezi Tripolisem a Bengházím. Ústřední vláda označila tento krok za zjevnou výzvu k rozdělení země.

Předseda autonomní rady Ahmad Zubajr as-Sanúsí, někdejší Kaddáfího politický vězeň a člen centrální vlády, už ale prohlásil, že bude autoritu Tripolisu respektovat ve věcech zahraniční politiky. Věří prý v jednotnou Libyi.

Helena Berková, Karolína Koubová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme