Ukrajina hlásí další osvobozenou obec. Dobyla Andrijivku jižně od Bachmutu

Ukrajinské síly ovládly ves Andrijivka jižně od Bachmutu v Doněcké oblasti na východě země, informoval v pátek ukrajinský generální štáb ve své ranní zprávě o situaci na bojišti. Ukrajinská média informují, že v noci na pátek Rusové útočili například na okolí Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti, výbuchy jsou hlášeny ale i z Chmelnycké oblasti v západní části Ukrajiny.

Kyjev (Aktualizováno: 8:34 15. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják na samohybné houfnici 2S22 Bohdana v Donětské oblasti

Ukrajinský voják na samohybné houfnici 2S22 Bohdana v Donětské oblasti | Foto: Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

„Obranné síly měly během ofenzivních operací částečný úspěch v oblasti Kliščijivky. Během útoku osvobodily Andrijivku v Doněcké oblasti, přičemž způsobily nepříteli významné ztráty na životech i technice,“ píše se ve svodce generálního štábu.

O tom, že ukrajinské jednotky Andrijivku osvobodily, informovala už ve čtvrtek náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová. Její informace ovšem odmítla třetí samostatná útočná brigáda, která v oblasti působí, později je stáhla i ona sama.

„Bylo těžko a situace se za včerejšek (čtvrtek) několikrát dynamicky měnila,“ napsala v pátek Maljarová na telegramu o bojích o Andrijivku.

Andrijivka je malá osada, v níž původně žilo několik desítek lidí. Leží na železniční trati mezi vesnicemi Kliščijivka a Kurdjumivka na jih od Bachmutu.

Zelenskyj podle médií příští týden navštíví Bílý dům i Kongres. Ten projednává další pomoc pro Ukrajinu

Číst článek

O toto město sváděly ruské a ukrajinské síly tvrdé a krvavé boje po řadu měsíců. Ovládnutí zničeného města ruskou stranou oznámil Jevgenij Prigožin, tehdejší šéf Wagnerovy žoldnéřské společnosti, letos v květnu.

Šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak v pátek informoval, že po ruském nočním ostřelování těžkým dělostřelectvem jsou škody v okolí Nikopolu. V Červonohryhorivce byl poničen dopravní objekt, hořela suchá tráva. Hasiči oheň uhasili.

V pátek časně ráno ukrajinské vzdušné síly podle agentury Unian uvedly, že nad Vinnyckou oblastí je skupina nepřátelských bezpilotních letounů, které míří na severozápad, napsala agentura Unian. Protivzdušná obrana pracovala v Chmelnycké oblasti, odkud byly hlášeny výbuchy.

O explozi bez dalších podrobností informoval také Ivan Fedorov, starosta Rusy okupovaného Melitopolu v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Fedorov žije na území kontrolovaném Kyjevem. Melitopol podle něj dnes zažil „neklidné svítání“.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme