Až 12 procent léků na ruském trhu mohou být padělky

Rusko řeší další skandál s padělaným zbožím. Na nelegální cédéčka a DVD si už zákazníci zvykli. Tento týden ministerstvo dopravy přiznalo, že ruská letadla používají falešné náhradní díly z vyřazených strojů. Nově se ale objevila informace, že na ruském trhu se prodávají také padělky léků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Až dvanáct procent léků, které jsou v Rusku v prodeji, mohou být padělky originálů. To tvrdí zástupci západních farmaceutických firem, které si udělaly speciální průzkum ruských lékáren.

Podle jejich zprávy se nejčastěji kopírují léky na srdeční choroby, v oblibě je ale také tabletka proti impotenci Viagra a nejnověji se objevily napodobeniny antibiotika Biseptol.

Experti ale kupodivu dodávají, že padělané medikamenty nejsou pro pacienty až tak nebezpečné. Většinou totiž obsahují stejné chemické látky, jaké jsou i v originálním léku.

Například farmaceutické společnosti ze Spojených států jsou překvapené vysokou kvalitou ruských léků, které se tváří jako pravé. Stěžují si ale, že ruská vláda zatím proti výrobcům kopií nijak razantně nezasáhla.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme