Až 13 000 novodobých otroků. Proti vykořisťování bude v Británii po boku policie bojovat i církev
Obchodování s lidmi je stejně výnosné, jako nelegální. Třeba v Británii pracují oběti novodobých otrokářů ve stavebnictví, potravinářském průmyslu nebo zemědělství. Obchodníci s lidmi jsou dobře organizovaní, a získat proti nim důkazy je velmi složité. Oběťmi i jejich trýzniteli přitom bývají i čeští občané. Zlepšit neradostnou situaci se teď pokouší společná iniciativa katolické církve ve Spojeném království a tamní policie.
„Moderní otrokářství se neděje jen různě po světě, ale taky přímo tady, v Londýně. Oběti obchodníků s lidmi se nejspíš nacházejí i někde blízko místa, kde právě jsme. Ministerstvo vnitra si myslí, že novodobých otroků je v zemi asi 13 tisíc. Třeba to jsou lidé, kteří vám myjí auto, upravují nehty v jednom z malých salónů nebo připravují jídlo v podnicích rychlého občerstvení,“ popisuje Mick Duthie z Metropolitní policie.
V Británii je podle odhadů 13 tisíc novodobých otroků. Proti obchodování s lidmi bojuje policie s církví
Nepřímo naznačuje, že Britové často nevidí, nebo nechtějí vidět, že se jim moderní otrokářství odehrává přímo před očima.
Mick v roce 2008 vytvořil první specializovaný tým Metropolitní policie pro boj s tímto typem kriminality. Ten se dnes považuje za druhý nejvýdělečnější zločin. Teď bude pokračovat ve svém snažení v „barvách“ katolické církve.
„Naše iniciativa je založená na spoustě mravenčí práce na místní úrovni, abychom zvýšili povědomí o tomto nešvaru. Chceme jako církev organizovat spoustu akcí, abychom v dobrém slova smyslu „pronikli“ do přistěhovaleckých komunit, kde se obchodování s lidmi odehrává,“ řekl Českému rozhlasu arcibiskup z Westminsteru, Vincent Nichols.
Pojem moderní otroctví podle zprávy britské vlády zahrnuje nevolnictví, nucenou práci i obchodování s lidmi. Mezi jeho formy řadí sexuální a pracovní vykořisťování, domácí otroctví nebo vykořisťování dětí. Obchodníci s lidmi jednotlivce klamou a nutí proti jejich vůli být oběťmi zneužívání, nevolnictví a nelidského zacházení. V Británii podle této zprávy obchodují s lidmi organizované skupiny i jednotlivci.
„Kromě toho chceme poskytovat pomoc obětem, které se podařilo vyrvat ze spárů otrokářů. Spolupracujeme úzce s Metropolitní policií a poskytujeme třeba prostory, kde se ti nebožáci cítí bezpečně, a kde je policie může v klidu vyslechnout,“ uvádí kardinál Nichols, který katolickou církev vidí coby síť dobra, která bojuje proti síti zla obchodníků s lidmi.
Celá iniciativa nese název Santa Marta, což je název sídla papeže Františka. Ten tažení proti obchodování s lidmi označil za jednu z priorit.
„Podařilo se nám rozprášit několik českých sítí obchodníků s lidmi. Musíte pracovat na obou koncích „řetězu“. Nemá smysl jen tady v Británii zachraňovat oběti, a nechat otrokáře, aby sem tou samou trasou dostávali další zranitelné osoby. Je ale klíčové v obětech vzbudit důvěru, poskytnou jim ochranu, abychom získali jejich svědectví a dotáhli do konce případy proti obchodníkům s lidmi,“ doplňuje detektiv Mick Duthie.
Ten také tvrdí, že nejlepší prevencí proti obchodování s lidmi je snížení poptávky po tomto typu pracovní síly. Nová legislativa a s ní spojené přísné tresty pro firmy a jednotlivce, které by oběti novodobých otrokářů zaměstnaly, by časem mohla přinést ovoce.