Až 15 miliónů Němců neví, koho v neděli volit

Odhadem rekordních 15 miliónů Němců pořád neví, komu v nedělních volbách do Spolkového sněmu odevzdá svůj hlas. Poslední průzkumy dokládají vyrovnanost levicového a pravicového tábora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Angely Merkelové | Foto: Jiří Hošek

Experti taky prorokují na německé poměry nízkou volební účast. Před čtyřmi roky činila 78 procent a tentokrát by měla být ještě nižší. Lidi by mohla odradit jednak nezáživná volební kampaň ale i stále častější spekulace o pokračování vlády velké koalice.

Podle berlínského zpravodaje ČRo Jiřího Hoška se stále více lidí kloní k alternativě pokračování velké koalice. "Z pohledu pravice onen vytoužený dvojblok stran křesťanské unie a liberálů podle posledních průzkumů malinko ztrácí sympatie voličů. Poměr sil mezi tímto seskupením a trojicí levicových subjektů se prakticky vyrovnal," přiblížil Hošek na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci před nedělními volbami do německého Spolkového sněmu přiblížil na Rádiu Česko berlínský zpravodaj ČRo Jiří Hošek.

Také poslední průzkum institutu Forsa ukázal, že se levicový a pravicový tábor srovnaly na čtyřiceti sedmi procentech. Dvacet šest procent oprávněných voličů prý ještě neví, komu svěří své hlasy. Strany se na poslední chvíli snaží lidi oslovit SMS zprávami, e-maily i letáky vhazovanými do poštovních schránek.

Jedině televize ZDF setrvává u dlouhodobé prognózy a sice vítězství stran křesťanské unie spolu s liberály. Analytik Matthias Jung si myslí, že pravicový dvojblok "získá sice těsnou, ale bezpečnou většinu a že SPD zaznamená nejhorší výsledek v poválečné historii.

Jiří Hošek, Igor Maňour, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme