Až 50 tisíc eur nabízí Slovensko vědcům, kteří se vrátí domů z ciziny

Slovenské ministerstvo školství přichází se speciálním programem Návrat domů. Resort chce zpět do vlasti nalákat experty, kteří dnes pracují v zahraničí. Nabízí jim desítky tisíc eur jako motivaci, aby se vrátili a své zkušenosti uplatnili na Slovensku. Země má v rámci Evropské unie největší počet studentů, kteří se vzdělávají v cizině.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddělení lékařské genetiky v Thomayerově nemocnici

Oddělení lékařské genetiky v Thomayerově nemocnici | Foto: Filip Jandourek

Peníze by měly sloužit například k uhrazení školného v zahraničí nebo půjčky, kterou si mohl student vzít, aby získal vzdělání právě na nějaké zahraniční univerzitě.

Finance poslouží také jako grant pro konkrétní vědecký projekt, anebo můžou sloužit k pokrytí všech nákladů k přestěhování celé rodiny vědce.

Mladším talentům slibuje slovenské ministerstvo školství 10 tisíc eur, zkušenějším až 50 tisíc eur. Polovinu dostanou po uzavření pracovní smlouvy na Slovensku, druhou po odpracování jednoho roku až tří let, což je pojistka, aby si vědci nevzali motivační bonus a nevrátili se s ním zpět do zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovensko chce nalákat zpět domů experty, kteří pracují v zahraničí. Jako motivaci jim nabízí desítky tisíc eur. Více zpravodaj Petr Vavrouška

Slovensko má největší zájem o talentované občany do 30 let, tedy mladší lidi, kteří v cizině nedávno dokončili vysokou školu. Poptávka je ale i po starších vědcích, kteří už v zahraničí působí na důležitých postech více než 10 let.

První grantové peníze by se mohly rozdávat už letos. Každý rok až do roku 2018 pak bude mít ministerstvo školství k dispozici zhruba milion eur právě na tyto účely.

Slovensko láká odborníky, kteří dnes pracují v zahraničí, hlavně do státní správy, na veřejné vysoké školy a také do slovenské akademie věd. Soukromého sektoru se tak pobídka zatím netýká.

S nápadem přišel současný slovenský ministr školství Juraj Draxler, který studoval ve Velké Británii a v Německu a pak se rozhodl vrátit domů, být aktivní v politice a měnit právě školství.

Sami experti finanční stimul většinou vítají, ale potřebují také vědět, že podmínky k práci na Slovensku budou - stejně jako lidé, se kterými budou spolupracovat – kvalitní, což může být v jejich odhodlání k návratu překážkou.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme