Až 60 procent polských kněží prý žije sexuálním životem

Katoličtí kněží by měli být symbolem celibátu, života bez sexuálních a rodinných vazeb. Taková je teorie. A praxe v sousedním Polsku? Ukazuje se, že řada kněží žije dvojí život. Mají přítelkyně, a někteří dokonce i děti. Píše o tom nejnovější vydání polské verze týdeníku Newsweek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katoličtí duchovní v jeruzalémském Chrámu Božího hrobu | Foto: Bernat Armangue | Zdroj: ČTK

Táta v sutaně. Takový je titulek šokujícího materiálu, který ve zkratce popisuje, jak někteří kněží odslouží mši a potom se vydají navštívit své rodiny. Podle Newsweeku se tomu ani nikdo nediví, je to tolerované tabu.

Téma je velmi citlivé a málo z duchovních se k němu chce vyjádřit. Jde o stejně podobné tabu jako v případu pedofilního chování některých kněží. Bývalí kněží, kteří nakonec dali přednost rodinnému životu, poskytli své příběhy Newsweeku jen pod podmínkou přísného zachování anonymity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo ve Varšavě Petr Vavrouška v Ranním Radiožurnálu

Tématem se více než čtvrt století zabývá polský profesor Józef Baniak, který tvrdí, že až 60 procent kněží udržuje sexuální kontakty s ženami bez ohledu na celibát a zhruba 15 procent z nich má se svými partnerkami dítě.

Na Baniaka se obracejí ženy, které mají vztah s kněžími, a ptají se na rady. Stejně tak se na polského profesora obracejí i samotní kněží. Případů navíc neustále přibývá. Zejména generace mladých kněží přemýšlí úplně jinak než staré pokolení.

Petr Vavrouška, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme