Až několik set obětí nepokojů hlásí východní Uzbekistán

Situace v Uzbekistánu, nejlidnatější postsovětské středoasijské republice, zůstává napjatá. Páteční střelba vládních vojáků do demonstrantů ve městě Andižan na východě země si podle oficiálních zpráv vyžádala jen několik obětí. Místní lidé ale zpravodajům zahraničních médií řekli o několika stech mrtvých. Stovky lidí se také začaly snažit o útěk ze země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oběti nepokojů v Uzbekistánu | Zdroj: ČTK

Uzbecko-kyrgyzskou hranici ve městě Kara-su se podařilo přejít více než 500 uprchlíků. Podle kyrgyzské pobočky Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky tvořili většinu z utečenců muži. Někteří z nich byli zranění. Podle zpravodaje Rádia Svoboda v kyrgyzském Biškeku zřídila tamní vláda u hranic s Uzbekistánem další uprchlický tábor.

Podle obyvatel města Andižan, které citovala agentura AP, zahynulo při páteční střelbě vojáků do demonstrantů 500 lidí. Uzbecký prezident odmítl, že by střelbu do vzbouřenců nařídil. Šlo prý o potlačení povstání islámských extremistů.

Srážky s vojáky v Andižanu vypukly na konci minulého týdne po sérii pokojných protestů proti uvěznění 23 muslimských podnikatelů obviněných z šíření náboženského extremismu.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme