Až se volební místnosti v Německu uzavřou, pár lidí už bude vědět, jak volby dopadly

Volební místnosti se v Německu zavřou sice až v neděli v 18:00, ale už nejméně půl hodiny předtím bude zhruba pět lidí vědět, jak parlamentní volby dopadnou. Jde o zaměstnance agentury pro výzkum veřejného mínění Infratest dimap, která se celý den ptá voličů, jak hlasovali, a přesně v 18:00 zveřejní první odhady výsledků.

Volby v Německu Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnosti včetně těch v Hamburku (na snímku) se v Německu uzavřou v 18:00. Několik jedinců bude ale výsledek voleb vědět předem | Foto: Fabian Bimmer | Zdroj: Reuters

Představu o základních obrysech nedělního výsledku bude mít berlínská centrála agentury už asi dvě hodiny po otevření volebních místností. "Od zhruba 10, 11 hodin každou hodinu dostáváme průběžné vyhodnocení," říká šéf společnosti Nico Siegel.

Němci volí parlament. Průzkumy favorizují Merkelovou, ostře sledovaný je souboj o třetí místo

Číst článek

"Máme spolupracovníky ve více než 600 volebních obvodech, kteří se od 8 hodin lidí ptají, jak hlasovali," popisuje Siegel postup, při němž agentura za celý den vyzpovídá kolem 120 tisíc voličů.

Zvláště první čísla je podle něj nutné brát s rezervou. "Víme, že se během dne trendy mění. Typické je, že Zelení v průběhu volební neděle spíše posilují. Jejich voliči vstávají zřejmě později nebo chodí přinejmenším později volit," podotýká s úsměvem. "U CDU (Křesťanskodemokratické unie) je průběh opačný," říká.

Rozhovory s voliči

Během dne ale váha dat získaných z rozhovorů s voliči stále roste a odpoledne už se může jasně rýsovat, jak volby dopadnou. První prognóza pro veřejnost bude hotova půl hodiny před zavřením volebních místností.

"V 17:30 budeme vědět, jakou prognózu zveřejníme," říká Siegel o číslech, která budou v 18:00 na veřejnoprávní televizi ARD sledovat miliony diváků.

Před zveřejněním podle něj prognózu, která se při posledních volbách od skutečného výsledku stran lišila v průměru o 0,3 procentního bodu, zná jen zhruba pět lidí uvnitř firmy. Politici se o ní sice pravidelně dopředu zajímají, Siegel se ale zapřísahá, že od něj ji nikdo před 18:00 nedostane.

Referendum o letišti Tegel

Berlíňané v neděli vedle parlamentních voleb hlasují i v referendu o budoucnosti berlínského letiště Tegel. Jeho provoz by měl skončit zhruba za dva roky, což chce ale řada obyvatel německé metropole změnit. Hlasování je však nezávazné, a proto podle většiny pozorovatelů není pravděpodobné, že by Tegel zůstal v provozu déle než pár let, i kdyby se pro to vyslovila většina občanů hlavního města, jak naznačují některé průzkumy veřejného mínění. V německém hlavním městě jsou nyní v provozu dvě letiště - Tegel v bývalé západní části Berlína a Schönefeld v bývalé východní části metropole. Už před několika lety je mělo nahradit nové letiště Willyho Brandta, jehož otevření se ale kvůli technickým obtížím a nedostatkům v protipožární ochraně léta odkládá a není vůbec jisté, jestli k němu dojde alespoň v příštím roce. Tegel má být uzavřen nejpozději šest měsíců po zprovoznění nového vzdušného přístavu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme