Ázerbájdžán čeká na odpověď, co bude s plynovodem Nabucco

Ázerbájdžán je připraven zásobovat Evropu svým zemním plynem. Potvrdil to prezident Ilham Alijev na setkání s českým vicepremiérem a ministrem zahraničí Janem Kohoutem v Baku. Důležitou surovinu má do Rakouska přes Turecko a jihovýchodní Evropu přivést plynovod Nabucco.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Projekt ale zatím naráží na rozdílný přístup evropských zemí i aktivity Ruska.

Ilham Alijev a jeho rodina v Ázerbájdžánu tradičně rozhodují o všem důležitém. Právě to před lety podcenil slavný český podvodník Viktor Kožený, který americké milionáře nalákal na vidinu pohádkových zisků z kaspické ropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budoucnost plynovodu Nabucco. Téma reportáže Martina Dorazína.

Kožený chtěl privatizovat ropnou společnost Socar, vybral peníze investorů, podplatil podle všeho ázerbájdžánské politiky, ale ti ho přechytračili a nakonec nic neprodali. Kožený vybrané peníze investorům nevrátil.

Zmíněná aféra ale nemá vliv na vztahy mezi Baku a Prahou, potvrdil Radiožurnálu ministr zahraničí Jan Kohout: „Jméno Viktor Kožený vůbec nezaznělo.“

Český dobrodruh Kožený ale velmi dobře vycítil, že v Ázerbájdžánu leží velké bohatství. To si Evropa uvědomila v době energetické krize a potíží s dodávkami plynu přes Ukrajinu a Bělorusko. Proto vznikl projekt plynovodu Nabucco, který má surovinu přivést z kaspického regionu do střední Evropy. Ročně až 31 miliard kubíků plynu, což by mohlo diverzifikovat jeho zdroje, které se nacházejí převážně v Rusku a Moskva je používá jako nástroj zahraniční politiky. Naposledy se jí i díky plynu mistrně podařilo ovlivnit prezidentské volby na Ukrajině ve svůj prospěch.

Rusko připravuje vlastní projekty

Rusko cítí v plynovodu Nabucco konkurenci, a proto spěchá s projekty jako jsou Nord Stream a South Stream. Ruskou výhodou je schopnost okamžitě se rozhodnout a začít stavět. Tento rok by se měla rozhodnout i Evropa, která si nebyla jistá, jestli je Nabucco rentabilním a životaschopným projektem.

Prezident Alijev ujistil Kohouta, že Ázerbájdžán je sám schopen zajistit dostatek plynu:

„Rozhodnutí o plynovodu je technické, finanční i politické.“

Potíže byly i s Tureckem, které za tranzit plynu požadovalo příliš mnoho. Podle posledních informací jsou ale jednání s Ankarou na dobré cestě.

Martin Dorazín, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme