Ázerbájdžán čeká na odpověď, co bude s plynovodem Nabucco

Ázerbájdžán je připraven zásobovat Evropu svým zemním plynem. Potvrdil to prezident Ilham Alijev na setkání s českým vicepremiérem a ministrem zahraničí Janem Kohoutem v Baku. Důležitou surovinu má do Rakouska přes Turecko a jihovýchodní Evropu přivést plynovod Nabucco.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Projekt ale zatím naráží na rozdílný přístup evropských zemí i aktivity Ruska.

Ilham Alijev a jeho rodina v Ázerbájdžánu tradičně rozhodují o všem důležitém. Právě to před lety podcenil slavný český podvodník Viktor Kožený, který americké milionáře nalákal na vidinu pohádkových zisků z kaspické ropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budoucnost plynovodu Nabucco. Téma reportáže Martina Dorazína.

Kožený chtěl privatizovat ropnou společnost Socar, vybral peníze investorů, podplatil podle všeho ázerbájdžánské politiky, ale ti ho přechytračili a nakonec nic neprodali. Kožený vybrané peníze investorům nevrátil.

Zmíněná aféra ale nemá vliv na vztahy mezi Baku a Prahou, potvrdil Radiožurnálu ministr zahraničí Jan Kohout: „Jméno Viktor Kožený vůbec nezaznělo.“

Český dobrodruh Kožený ale velmi dobře vycítil, že v Ázerbájdžánu leží velké bohatství. To si Evropa uvědomila v době energetické krize a potíží s dodávkami plynu přes Ukrajinu a Bělorusko. Proto vznikl projekt plynovodu Nabucco, který má surovinu přivést z kaspického regionu do střední Evropy. Ročně až 31 miliard kubíků plynu, což by mohlo diverzifikovat jeho zdroje, které se nacházejí převážně v Rusku a Moskva je používá jako nástroj zahraniční politiky. Naposledy se jí i díky plynu mistrně podařilo ovlivnit prezidentské volby na Ukrajině ve svůj prospěch.

Rusko připravuje vlastní projekty

Rusko cítí v plynovodu Nabucco konkurenci, a proto spěchá s projekty jako jsou Nord Stream a South Stream. Ruskou výhodou je schopnost okamžitě se rozhodnout a začít stavět. Tento rok by se měla rozhodnout i Evropa, která si nebyla jistá, jestli je Nabucco rentabilním a životaschopným projektem.

Prezident Alijev ujistil Kohouta, že Ázerbájdžán je sám schopen zajistit dostatek plynu:

„Rozhodnutí o plynovodu je technické, finanční i politické.“

Potíže byly i s Tureckem, které za tranzit plynu požadovalo příliš mnoho. Podle posledních informací jsou ale jednání s Ankarou na dobré cestě.

Martin Dorazín, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme