Ázerbájdžán je připraven dodávat zemní plyn do Evropy

Ázerbájdžánská naleziště zemního plynu postačí na naplnění plánovaného plynovodu Nabucco. Ten má Evropu zbavit od závislosti na ruském plynu. V Baku o tom jednal ministr zahraničí Jan Kohout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev a Jan Kohout | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev informoval českého ministra zahraničí o tom, že naleziště zemního plynu podle jeho odhadu naplní kapacitu plynovodu Nabucco.

„To je velmi důležitá zpráva, s Nabuccem bychom už měli něco udělat. Ázerbájdžánská strana je připravena a má zájem dodávat plyn do Evropy. Nicméně má pocit, že sama Evropa přesně neví, kterým směrem se vydat,“ uvedl ministr zahraničí Jan Kohout.

Až dosud se uvažovalo o tom, že plyn budou dodávat také další země kaspického regionu. Ázerbájdžán teď poměrně netrpělivě čeká, až se evropské země sjednotí a začnou stavět. Nabucco má pomoci zvýšit energetickou bezpečnost Evropy a diverzifikovat zdroje strategické suroviny.

„Tento rok bychom se na tento projekt měli opravdu soustředit. Je třeba sehnat prostředky, které jsou odhadovány na osm miliard eur, z toho už by tři miliardy snad měly být k dispozici,“ uzavřel Jan Kohout.

Martin Dorazín, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme