Ázerbájdžán potvrdil pozastavení bojů s Armény v Náhorním Karabachu

Znepřátelené strany v Náhorním Karabachu se dohodly na pozastavení válečných akcí. Příměří potvrdila jak arménsko-karabašská strana, tak Ázerbájdžán. Od soboty v Náhorním Karabachu v důsledku eskalace konfliktu zahynulo podle odhadů agentury AFP 60 až 70 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní město Náhorního Karabachu Stěpanakert | Zdroj: Reuters

Příměří začalo platit v poledne a vedou se mírová jednání, oznámilo ministerstvo obrany neuznané Republiky Náhorní Karabach, arménské enklávy v Ázerbájdžánu.

Jednání se mají týkat oddělení znepřátelených stran a mechanismů kontroly dodržování příměří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Arménie a Ázerbájdžán dnes potvrdily, že se dohodly na příměří v obnoveném konfliktu o území Náhorního Karabachu. Více Emil Aslan, odborník na postsovětský prostor z UK

Obě strany informovaly o značných ztrátách protivníka v živé síle – podle Baku a Jerevanu jde o stovky zabitých vojáků a civilistů. Informace se ale nepodařilo ověřit z nezávislých zdrojů. Baku i Jerevan si vyhradily právo vojensky odpovědět na provokace druhé strany.

Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach už desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let, výsledkem konfliktu bylo asi 30 tisíc mrtvých, statisíce lidí uprchly.

Jednání od uzavření příměří v roce 1994 až dosud k vyřešení sporu nevedla. Mírovou smlouvu obě země dosud neuzavřely.

Náhorní Karabach | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme