Ázerbájdžán se chlubí českými zbraněmi. Jak se do země přes embargo dostaly, české úřady neví

Ázerbájdžánská armáda používá české houfnice a raketomety, přestože se do země kvůli mezinárodnímu zbrojnímu embargu nesmí vyvážet. Zjistily to Hospodářské noviny. Situací se zabývají české úřady. Zatím ale nevědí, jak se zbraně do Ázerbájdžánu dostaly. Výrobce zbraní deníku vzkázal, že vždy postupuje podle mezinárodních pravidel.

Baku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houfnice Dana (ilustrační foto)

Houfnice Dana (ilustrační foto) | Foto: Aktron / Wikimedia Commons | Zdroj: Wikimedia Commons

Hospodářské noviny oslovily ministerstva obrany, zahraničí a průmyslu. Žádný z úřadů ale o prodeji houfnic a raketometů do Ázerbájdžánu nic neví. Bez jejich souhlasu přitom není možné žádnou vojenskou techniku z Česka vyvést.

Tatra získala armádní zakázku za 1,5 miliardy. Dodá vylepšené houfnice

Číst článek

„Ministerstvo obrany se v posledních letech nevyjadřovalo k žádnému vývozu armádního materiálu do Ázerbájdžánu. Nevíme tedy, jak se tam zmiňovaná technika mohla dostat," řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Podle ázerbájdžánské agentury Trend se české houfnice Dana objevily na rozsáhlém vojenském cvičení, které se za účasti 15 000 vojáků konaly v Ázerbájdžánu 18. až 22. září. Informaci potvrdilo místní ministerstvo obrany.

„Ázerbájdžán získal nové dělostřelecké zařízení z Česka. Samohybná děla české výroby Dana byla dodána do Ázerbájdžánu a zapojila se do rozsáhlých manévrů za účasti nejrůznějších druhů vojsk," napsala agentura Trend.

Jak se zbraně do kavkazské republiky dostaly, teď zjišťují mimo jiné i tajné služby.

Zbrojní embargo proti Ázerbájdžánu vydala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, a to kvůli konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií, při kterém v 90. letech zemřelo asi 30 tisíc lidí. Embargo je ale dobrovolné. Nedodržuje ho třeba Rusko, Spojené státy nebo Kanada. Česko ho ale oficiálně respektuje.

Michal Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme