Šéf Světové obchodní organizace předčasně končí ve funkci. Azevedo to označil za rodinné rozhodnutí

Šéf Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo na konci letošního srpna předčasně odejde ze své funkce. Azevedo o tom informoval na virtuální schůzce zástupců členských zemí WTO a potvrdil tak dřívější informace médií. Dvaašedesátiletý Brazilec stojí v čele WTO od roku 2013. Jeho druhé čtyřleté funkční období mělo oficiálně skončit až na konci srpna příštího roku.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roberto Azevedo je ve funkci od roku 2013 a jeho mandát měl skončit příští rok v létě. | Foto: Chris Wattie | Zdroj: Reuters

Azevedo svůj odchod označil za „rodinné rozhodnutí“ a zdůraznil, že nemá žádné politické ambice. Zpráva o Azevedově předčasném odchodu z funkce přichází v době, kdy je paralyzován mechanismus WTO pro řešení obchodních sporů. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž blokuje jmenování členů nejvyššího orgánu WTO, který o obchodních sporech rozhoduje.

Trump je hlasitým kritikem WTO a několikrát už pohrozil, že Spojené státy organizaci opustí. Bílý dům si stěžuje, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor Spojených států.

WTO je mezivládní organizací, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem při urovnávání obchodních sporů mezi státy a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. WTO má 164 členských států včetně České republiky.

.@WTODGAzevedo announces he will step down on 31 August #MC12 dlvr.it/RWfC0j

17:44 – 14. 05. 2020

100 81

Evropský komisař pro obchod Phil Hogan uvedl, že pro nalezení nového šéfa organizace je příznivá doba. Musí se tak podle něj ale stát letos a ne až příští rok, protože WTO čelí velkým výzvám a silnějším hlasům volajícím po reformě.

Profesor Simon Evenett, který se na švýcarské univerzitě St. Gallen zabývá mezinárodním právem a ekonomickým rozvojem, agentuře Reuters řekl, že nový ředitel bude organizaci muset dát znovu dohromady. „Příští šéf WTO se musí těšit úctě velkých hráčů. Teď není čas přivést dalšího velvyslance. Potřebujeme někoho, kdo má zkušenosti z vysokých vládních pozic nebo je celosvětově známý,“ řekl Evenett.

Azevedo byl kariérní diplomat. Jeho předchůdci pocházeli většinou z politického prostředí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme