Evakuace vojáků z Azovstalu: část zraněných skončila u ruských hranic, většinu odvezli do blízkosti fronty

Z jihoukrajinského Mariupolu obklíčeného ruskou armádou se podařilo evakuovat na 260 ukrajinských vojáků. Přes dva měsíce byli pod silnou palbou v areálu mariupolských oceláren Azovstal. Jejich evakuaci potvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany. Dohodu o převozu raněných Ukrajinců předtím oznámilo Rusko.

Od zpravodaje z místa Mariupol (Aktualizováno: 11:25 17. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Anna Malyarová potvrdila, že z Azovstalu bylo evakuováno 53 zraněných do Novoazovsku

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Anna Malyarová potvrdila, že z Azovstalu bylo evakuováno 53 zraněných do Novoazovsku | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Anna Malyarová potvrdila, že z Azovstalu bylo evakuováno 53 zraněných do Novoazovsku. To je asi 20 kilometrů na východ od Mariupolu. Je to území, které je pod kontrolou takzvané Doněcké lidové republiky.

A dalších 211 zraněných převezli humanitárním koridorem do Olenivky, na území kontrolované Rusy jižně od Doněcku jen pár kilometrů od linie bojů.

V hromadném hrobě u Kyjeva bylo nalezeno tělo českého řidiče kamionu. Působil jako dobrovolník

Číst článek

Podle jakého klíče zraněné rozdělili, není zřejmé. Maljarová upřesnila, že evakuace zraněných stále pokračuje, protože v podzemí Azovstalu bylo podle odhadů více než 600 nemocných a zraněných lidí.

O osudu vojáků rozhodne vyjednávání a případná výměna zajatců. Zatím není známo, kolik ruských válečných zajatců už Ukrajinci předali ruské straně. A co bude s Ukrajinci, kteří se dostali do rukou Rusů nebo spíše separatistů, kteří si na ně velmi dlouho brousili zuby. Zřejmě to bude předmětem ještě velmi složitého vyjednávání. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už řekl, že hrdiny potřebuje živé.

Generální štáb ukrajinských sil vydal prohlášení, podle kterého posádka Mariupolu splnila stanovené bojové úkoly. „Obránci Mariupolu na sebe vázali obrovské množství sil protivníka, to je asi 17 taktických skupin, dohromady 20 tisíc vojáků, což dalo ukrajinské armádě možnost připravit a vytvořit obranné linie jinde, především tedy v Záporoží a na území Doněcké oblasti. A tam teď úspěšně čelí jednotkám agresora,“ napsal ve svém prohlášení generální štáb.

Here's a map showing these places. Novoazovsk is close to the Ukraine-Russian Federation border – a settlement that been occupied by the rashist invaders since 2014. Olenivka is south of Donetsk and about 10 km from the active battlefront.

00:01 – 17. 05. 2022

63 437

Mariupol je po ruském obléhání do značné míry zničen a podle ukrajinských úřadů během blokády zemřely desítky tisíc obyvatel tohoto strategicky důležitého přístavu na jihovýchodě země. Azovstal představuje poslední baštu ukrajinského odporu v Mariupolu. Už dříve se z něj podařilo evakuovat ženy, děti a starší lidi. Zbývající ukrajinští bojovníci se nechtěli vzdát a volali po zajištění evakuace do míst mimo kontrolu Rusů.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme