Obránci Azovstalu dostali příkaz zastavit boje, uvedl velitel pluku Azov

Ukrajinské velení dalo obráncům mariupolského metalurgického komplexu Azovstal rozkaz zastavit odpor proti ruským útokům v zájmu zachování života ukrajinských vojáků. Ve videoprohlášení to uvedl velitel ukrajinského pluku Azov Denis Prokopenko. Velitel také řekl, že těžce ranění vojáci byli z areálu evakuováni a že se plánuje jejich následná výměna za ruské zajatce.

Sledujeme online Mariupol/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocelárny Azovstal v Mariupolu po ruském bombardování

Ocelárny Azovstal v Mariupolu po ruském bombardování | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Těžce raněným se dostalo potřebné pomoci, podařilo se je evakuovat s jejich pozdější výměnou na území pod kontrolou Ukrajiny,“ řekl podle zpravodajského serveru Meduza podplukovník Prokopenko.

Bez jídla a bez léků, odříznutí, ale stále neporažení. Podívejte se do tváří bojovníků z Azovstalu

Číst článek

„Pokud jde o zemřelé hrdiny, tak proces pokračuje,“ sdělil velitel pluku Azov, jehož členové po dlouhé týdny bránili ocelárny, k převozu těl padlých. „Doufám, že příbuzní a celá Ukrajina budou moci v nejbližší době svým vojákům prokázat čest a pohřbít je,“ uvedl.

Generální štáb ukrajinské armády již v noci na úterý sdělil, že vojáci v Mariupolu „splnili svoji misi“ a že vrchní vojenské velení nařídilo velitelům jednotek umístěných v Azovstalu, aby chránili životy personálu.

Moskva: 1900 obránců se vzdalo

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že se vzdalo přes 1900 obránců mariupolských oceláren Azovsztal. Podle agentury Interfax také prohlásil také, že se brzy završí „osvobození“ takzvané Luhanské lidové republiky, mezinárodně neuznávaného útvaru, který na východě Ukrajiny dříve vyhlásili proruští separatisté. Avizoval rovněž vytvoření 12 nových oddílů a jednotek v ruské armádě v reakci na údajně narůstající hrozby u ruských hranic.

„Nacionalisté zablokovaní v areálu se začali vzdávat a přecházet do zajetí. Do této chvíle složilo zbraně 1908 lidí,“ řekl Šojgu.

Naposledy ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek uvedlo, že areál oceláren Azovstal v Mariupolu nově opustilo 771 ukrajinských bojovníků a že od pondělí se tak vzdalo celkem 1730 mužů.

Ukrajinská a ruská strana o osudu bojovníků z Azovstalu informují rozdílně. Zatímco Moskva označuje jejich odchod za kapitulaci a přechod do ruského zajetí, Kyjev hovoří o evakuaci.

Rusko dříve uvedlo, že zranění vojáci byli převezeni do nemocnice a zbytek skončil v bývalé trestanecké kolonii v Olenivce, kterou mají už od roku 2014 pod kontrolou proruští separatisté. Rusko se nad ocelárnami, kam se uchýlily stovky ukrajinských obránců, pokoušelo získat kontrolu po mnoho týdnů a podnikalo na ně intenzivní útoky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme