Obránci Azovstalu skončí podle separatistů před soudem. Rusko nevylučuje jejich výměnu

Ukrajinští vojáci, kteří bránili ocelárny Azovstal v Mariupolu, budou v samozvané Doněcké lidové republice (DLR) postaveni před soud. Uvedl to v pondělí podle agentury Interfax šéf této separatistické proruské republiky Denis Pušilin. Ruské ministerstvo zahraničí následně nevyloučilo možnost výměny zajatců z Azovstalu za vlastní vojáky v ukrajinském zajetí, píše Interfax.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední obránci Azovstalu se vzdávají ruským vojákům

Poslední obránci Azovstalu se vzdávají ruským vojákům | Zdroj: Reuters

„Zajatci z Azovstalu jsou drženi v Doněcké lidové republice. (...) V plánu je také organizace mezinárodního tribunálu na území republiky,“ uvedl Pušilin. Nespecifikoval přitom, jakým obviněním budou obránci čelit.

Obránci Azovstalu dostali příkaz zastavit boje, uvedl velitel pluku Azov

Číst článek

Metalurgický areál v jihoukrajinském Mariupolu byl poslední baštou ukrajinské obrany přístavního města. Moskva jeho dobytí oznámila v pátek, ukrajinští vojáci podle ní kapitulovali a 1900 jich je v ruském zajetí.

Ruskojazyčný server BBC připomněl, že britské zpravodajské služby počet zajatců odhadují na 1700. Kyjev v souvislosti s azovstalskými obránci hovoří o splnění úkolu a evakuaci.

Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko nevyloučil, že existuje možnost výměny zajatců z Azovstalu. „Připouštím každou možnost, která se nepříčí zdravému rozumu,“ uvedl podle Interfaxu Ruděnko na otázku, zda ruská diplomacie tuto konkrétní výměnu zvažuje. BBC píše, že stejnou otázku dostal i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, odpovědi se ale vyhnul.

Ocelárny Azovstal opustilo celkem 1730 ukrajinských bojovníků, tvrdí Moskva

Číst článek

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, dříve navrhla zákaz výměny zajatců z pluku Azov, jehož příslušníci z velké části mariupolské ocelárny bránili. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin řekl, že případné výměny by se neměly vztahovat na „nacistické zločince“.

Ruské vedení svou agresi na Ukrajině mimo jiné zdůvodňuje blíže nespecifikovanou „denacifikací“ Ukrajiny a za nacistický označuje také právě pluk Azov. Samotný pluk ale podobnou nálepku odmítá.

U zrodu původně dobrovolnického Azova sice stály postavy ukrajinské krajně pravicové a neonacistické scény, podle některých analytiků se však jednotka od vstupu do oficiálních struktur národní gardy od radikálů výrazně očistila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme