Obrovské ocelárny Azovstal v Mariupolu jsou zcela zničené, uvedl tamní ukrajinský velitel
Mariupolské ocelárny Azovstal jsou prakticky zničené v důsledku ruského bombardování a ostřelování. Ukrajinští vojáci z trosek vytahují přeživší, řekl v úterý stanici Radio Svoboda zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav „Kalyna“ Palamar. Ruská média tvrdí, že příležitosti opustit bojiště využilo asi 120 civilistů, kteří se dosud ukrývali ve sklepích v okolí vstupu do ocelárny. Tato tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
„(Rusové) svrhávají supersilné bomby po celém závodu Azovstal. Pod troskami se nyní nachází velice mnoho lidí. Nevíme úplně, jaká je situace, ale Azovstal je rozbombardován a zničen prakticky úplně. Vytahujeme z trosek lidi,“ vylíčil v rozhlase Palamar podle listu Ukrajinska pravda.
Stojar k bitvě o Donbas: V nejbližších dnech asi uvidíme hlavní válečné úsilí ruské strany
Číst článek
Palamar podle deníku dodal, že v areálu oceláren byla zřízena improvizovaná nemocnice, kde se schovávají před nálety civilisté, včetně dětí.
Poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak vyčetl světu, že jen mlčky přihlíží „vraždění dětí“, zatímco Rusko svrhává na Azovstal bomby určené k ničení protileteckých krytů.
„55. den války. Pokračují nálety na Azovstal silnými protibunkrovými bombami. Svět přihlíží vraždění dětí online a dál mlčí. Náboženští a světoví vůdci to mohou zastavit zorganizováním humanitárních koridorů. Jinak krev bude taky na jejich rukou,“ napsal na twitteru, kde zveřejnil i záběry dětí v krytech.
Ocelárny Azovstal
Azovstal v Mariupolu označil před časem poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko za jednu z největší metalurgických továren v Evropě. Komplex, jenž patří skupině Metinvest ovládané nejbohatším Ukrajincem Rinatem Achmetovem, má rozlohu jedenáct kilometrů čtverečních.
Mariupolská radnice v pondělí uvedla, že v podzemních prostorách pod ocelárnami se skrývá více než tisícovka civilistů, připomněla agentura Reuters.
Ukrajinský poslanec a podnikatel Serhij Taruta v úterý na facebooku tvrdil, že ruské letectvo svrhlo supersilnou bombu na nemocnici u oceláren Azovstal, kde pod troskami může být až 300 lidí, včetně dětí.
Tuto zprávu ale vzápětí popřel poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko. Podle něj je sice Azovstal těžce bombardován, žádní civilisté se ale v okolí ocelárny ani v silně poničené nemocnici neskrývají a pochybné zprávy šíří politici, kterým jde o upoutání pozornosti k vlastní osobě.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Proruští separatisté, kteří se podílejí spolu s ruskými jednotkami na obléhání a dobývání Mariupolu, dříve ohlásili konečný útok na Azovstal, představující poslední silnou baštu ukrajinského odporu ve strategicky důležitém přístavním městě u Azovského moře.
Zvykl jsem si. Člověk ale žije s pocitem, že kdykoliv může přiletět raketa, říká zpravodaj z Ukrajiny
Číst článek
Krátké příležitosti k odchodu do bezpečí podle ruské televize využilo asi 120 ukrajinských civilistů, kteří vyšli z domů přímo u kontrolního stanoviště u vjezdu do areálu oceláren. Televize První kanál (Pervyj kanal) toto tvrzení doprovodila i záběry civilistů.
Poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko označil tyto zprávy za nepravdivé: počasí na záběrech svědčí o tom, že byly natočeny už před týdnem, a zachycují navíc lidi z ulice, která leží asi kilometr od sídla vedení oceláren. „Nevěřte Rusům,“ vyzval.
Proruští separatisté podle zpravodajské televize Rossija 24 tvrdí, že humanitární koridory, otevřené pro ukrajinské vojáky a nacionalisty, nikdo nevyužil. Obránci oceláren ale měli podle ruského ultimáta nejprve složit zbraně, připomněla agentura Interfax. Ruské ministerstvo obrany odhaduje, že v areálu oceláren zůstává asi 3500 ukrajinských vojáků, napsala na svém webu stanice Govoriť Moskva.