Azylu se nedočkali, získají odškodnění

Belgie musí odškodnit rodinu slovenských Romů za to, že ji v roce 1999 vyhostila ze země. Ve Štrasburku o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva. Belgie musí rodině Čonkových zaplatit deset tisíc eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Evropská komise

Rodina Čonkových podala na Belgii žalobu k Evropskému soudu za způsob, jakým byla vyhoštěna z Belgie. Belgická policie zadržela v roce 1999 asi 70 slovenských Romů pod záminkou úředních formalit. Narychlo je převezla na letiště v Bruselu a speciálním letadlem je poslala zpátky na Slovensko. Událost tehdy v Belgii rozbouřila hladinu veřejného mínění, protože úřady se chovaly vůči romským žadatelům o azyl velmi drsně a do příletu letadla je držely v uzavřené místnosti.

Evropský soud pro lidská práva uznal, že Belgie svým postupem porušila v případě rodiny Čonkových právo na svobodu a bezpečnost. Belgie proto této rodině musí zaplatit deset tisíc eur, což je ai 320 tisíc korun, a je také povinna uhradit soudní výlohy.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme