B. Posselt: Poválečný odsun byl chladnokrevnou etnickou čistkou

V bavorském Augsburku v sobotu začalo 56. setkání Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Pod rudo-černými sudetskými vlajkami a za zpěvu bavorské hymny zahájil Bernd Posselt tradiční dny Němců odsunutých z Československa po druhé světové válce na základě rozhodnutí spojenců a Benešových dekretů. Sudetoněmecké dny probíhají už několik let podle zaběhlého scénáře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bernd Posselt  na Sudetoněmeckých dnech

Bernd Posselt na Sudetoněmeckých dnech | Zdroj: ČTK

Jak hlásí náš zpravodaj David Šťáhlavský, ani ten letošní sraz není zatím výjimkou. V hostitelské roli se střídají Norimberk a Augsburk, podle předsedy landsmanšaftu je to z ekonomických důvodů. Mnichovské výstaviště je neúměrně drahé.

56. sraz krajanského sdružení zahajila bavorská hymna a úvodní projev měl předseda Bernd Posselt, který si tradičně připravuje základní protičeské leitmotivy, určené pro sudetoněmecké auditorium. Letos jsou hlavní témata tři: "Žijeme v době, která je založena na tom, že už nikdy nesmí dojít na nacionalismus a totalitární diktatury, ale také v době, kdy bohužel existují i lidé, kteří stále vzývají modly minulosti, jsou to ti, kteří ve 21. století ještě vztyčují Stalinovy a Benešovy sochy," srovnává Posselt komunistického tyrana s prezidentem demokratického Československa a naráží tak na záměr odhalit Benešovu sochu před ministerstvem zahraničí v Praze.

Druhé hlavní téma sudetoněmeckého srazu deklaruje předseda Posselt následovně: "Bez hrůz nacionálního socialismu a bez druhé světové války a jejího strašného vývoje by nikdy nemohlo dojít k odsunu. Ale víme také, a vždycky znovu to musíme zdůrazňovat, že vyhnání nebylo nutným důsledkem války, ale chladnokrevně naplánovanou a provedenou etnickou čistkou," říká Bernd Posselt za souhlasného potlesku sudetoněmeckého auditoria, které vysídlení považuje za porušení základního lidského práva - práva na vlast.

Předseda landsmanšaftu v tomto duchu dodává třetí postulát: "Češi a sudetští Němci v roce 1905 ukázali co dokáží, když jsou čestní a připraveni spolu jednat. Proč tedy není možné, to, co bylo před sto lety také v 21.století?," klade si otázku Bernd Posselt v souvislosti s "moravským narovnáním" - pravidly soužití Čechů s německou menšinou v Zemích koruny české, tedy také jejich právo na vlastní území.

Letošní sraz se koná ovšem i ve znamení toho, že Nadace Charty 77 udělila vůbec poprvé cenu za občanskou statečnost - Františka Kriegla - sudetské Němce, bývalé čs. občance, Marii Machnig-Halke.

Náš zpravodaj David Šťáhlavský se zeptal právě Bernda Posselta, jak toto gesto vnímá. " To je výborný signál, neboť jasně dokazuje, že naše historie poskytuje stále mnoho společných pozitivních momentů. A právě otec této Československé občanky, byl tzv-ným mladým aktivistou, který se zasazoval o společné soužití Čechů a Němců v Československu. A tak to vítám také proto jako signál, protože ukazuje, že i kritická 20. a 30. léta dávají pozitivní příklady," řekl Českému rozhlasu předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt .

Na další otázku, zda jeho krajanské sdružení počítá samo s podobným vstřícným gestem uvedl: "Byl jsem pozván na předávní ceny, ale kvůli plenárnímu zasedání Evropského parlamentu jsem bohužel nemohl do Prahy přijet. No a Sudetoněmecké krajanské sdružení uděluje Evropskou Karlovu cenu zase českému biskupovi, to je podle mého také signál usmíření a porozumění mezi našimi národy. Zmíněným českým duchovním je litoměřický emeritní biskup Josef Koukl. Biskup Koukl je proti vyhnání sudetských Němců v té podobě, v jaké k němu po 2.světové válce došlo.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme