Lipavský jedná v Polsku s protějšky z takzvané bukurešťské devítky o pomoci Ukrajině

V polské Lodži v pátek začal summit ministrů zahraničí východního křídla Severoatlantické aliance. Český ministr Jan Lipavský s protějšky z takzvané bukurešťské devítky (B9) jedná o pomoci Ukrajině v obraně před ruskou agresí i vývoji transatlantických vztahů. Jedním z témat bude nejspíš také rozšiřování NATO o Švédsko a Finsko.

Lodž (Polsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstoupí Finsko do Severoatlantické aliance dříve než Švédsko?

Členy B9 jsou kromě Česka také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko (ilustrační foto) | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

„Schválení vstupu Finska do NATO Tureckem a Maďarskem na průběhu pátečního jednání bezpochyby nic nezmění, přestože to všichni vítáme,“ řekl náměstek generálního tajemníka NATO Angus Lapsley.

Dodal, že doufá v brzké schválení vstupu i v případě Švédska. „B9 prosazuje posílení východního křídla, což je v souladu s přístupem NATO,“ dodal Lapsley.

Fiala: Česká pomoc Ukrajině činí 10 miliard korun, v hodnotě dalších třiceti poslal zbraně obranný průmysl

Číst článek

Turecký parlament ratifikoval vstup Finska do NATO ve čtvrtek pozdě večer, maďarští poslanci tak učinili již v pondělí. Přijetí Švédska do NATO ještě neschválila ani Ankara ani Budapešť.

Podle původních informací se setkání v Lodži měli účastnit také představitelé USA, Španělska, Švédska a Finska. Podle polských médií ale nakonec nedorazí.

Členy B9 jsou kromě Česka také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Uskupení vzniklo v roce 2015 v reakci na agresivní kroky Ruska na Ukrajině.

Naposledy se ministři zahraničí B9 setkali loni v březnu v Bratislavě. Hlavy států se za rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu setkali třikrát, naposledy letos v únoru ve Varšavě, kde s nimi jednal i americký prezident Joe Biden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme