‚Pozdravte svého možného vraha.‘ Muž najatý na vraždu Babčenka popsal BBC detaily konspirace

Muž, kterého si údajně ukrajinský podnikatel najal na vraždu ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka působícího v Kyjevě, popsal v rozhovoru se stanicí BBC detaily své konspirační mise, v níž prý od začátku spolupracoval s ukrajinskými bezpečnostními složkami. Oleksij Cymbaljuk v rozhovoru s korespondentem BBC Jonahem Fisherem tvrdí, že se zadáním zavraždit novináře se okamžitě svěřil tajné službě SBU a postupoval pak podle jejích pokynů.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský novinář Arkadij Babčenko | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Zpráva o zastřelení Babčenka šokovala 29. května celý svět a další, ještě větší šok, zažili lidé o den později. To na tiskové konferenci vystoupili představitelé SBU s živým Babčenkem po boku a tvrdili, že jeho vraždu pomohli zinscenovat, aby mohli zatknout jejího zadavatele; z úkladů proti Babčenkovi přitom obvinili ruské tajné služby.

Postup Kyjeva vyvolal vlnu kritiky, ukrajinské úřady ho však hájily a tvrdily, že fingovaná vražda měla zabránit útokům na další kritiky Kremlu žijící v ukrajinském exilu. Moskva všechna nařčení odmítla.

Spolupráce s úřady

Jako organizátor vraždy byl zadržen ukrajinský podnikatel Borys Herman, právě k němu prý přivedla policii spolupráce s Cymbaljukem, bývalým příslušníkem vládních sil bojujících na východě Ukrajiny.

Cymbaljuk tvrdí, že ho Herman oslovil proto, že se domníval, že s ním půjde snadno manipulovat. Prý se několikrát setkali, psali si vzkazy a on pak spolu se zadáním dostal jako zálohu 14 tisíc dolarů.

Falešná krev a díry od kulek jako ve filmu. V márnici jsem vstal z mrtvých, popsal Babčenko

Číst článek

Obsah schůzek si ale od začátku nahrával a okamžitě kontaktoval ukrajinské úřady, ty pak zprostředkovaly jeho setkání s plánovanou obětí v Babčenkově bytě. „Důstojník nás představil slovy: Pozdravte svého možného vraha,“ popsal první setkání Cymbaljuk.

Po několika dnech prý vraždu fingovali tak, aby Herman nepojal žádné podezření. Cymbaljuk jel do Babčenkova bytu, odkud pak sanitka odvezla zkrvaveného novináře. „S tím parazitem jsem zatočil,“ napsal Cymbaljuk zprávu Hermanovi a ukryl se na bezpečné místo. Vzápětí ukrajinská policie Hermana zatkla.

Herman kontakt s Cymbaljukem nepopírá, jeho právníci však tvrdí, že i on spolupracoval s kontrarozvědkou. Prokurátor Ruslan Kravčenko ale Hermanovu verzi popřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme