Babiš chce problematiku Huawei projednávat na Evropské radě. Se zástupci firmy se sejde ve čtvrtek

Problematikou technologií čínské firmy Huawei by se měla zabývat Evropská rada, řekl ve středu novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. S předsedou představenstva firmy bude jednat na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, kterého se Babiš zúčastní ve čtvrtek a v pátek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ilustrační foto | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Pokud z 60 mobilních operátorů v Evropě 57 používá technologie Huawei a každý stát to nějakým způsobem řeší, mohli bychom si to říct na Evropské radě, vyměnit si zkušenosti a v některých věcech možná postupovat společně,“ řekl Babiš.

Bezpečnost kritické infrastruktury státu je podle něj důležitá. Situaci podle něj v současnosti řeší také Francie, ale diskrétněji než Česká republika.

Neudělal bych nic, co by uškodilo Polsku, píše bývalý zaměstnanec Huawei podezřelý z čínské špionáže

Číst článek

Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Technologie těchto čínských firem podle úřadu představují bezpečnostní hrozbu. Prezident Miloš Zeman už dřív varoval před odvetou Číny, kterou podle něj pocítí mimo jiné automobilka Škoda nebo skupina PPF.

Premiér už dříve řekl, že předvánoční varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před technologiemi Huawei a ZTE vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval.

Prověření hrozeb

Úřad vedle obecného varování vydal na začátku ledna metodiku, jež se týkala 160 státních i soukromých objektů. Podle ní mají firmy a úřady prověřit, jestli zařízení dotčených společností využívají v rámci informačních systémů, a pak zohlednit nové hrozby, před kterými úřad varoval. V případě, že riziko překročí stanovenou mez, musí instituce zavést patřičná opatření, například postupně nahradit dané technologie a vyloučit je z výběrových řízení. V opačném případě lze technologie nadále využívat.

Firma Huawei je ochotná ukázat svá zařízení pro vývoj produktů, oznámil v Davosu její šéf

Číst článek

Babiš připustil, že jednání s předsedou představenstva Huawei v Davosu se může týkat i této problematiky. Kromě toho bude Babiš jednat se zástupci dalších firem jako AT&T Communications, Apple, VISA, IBM nebo Facebook. Kromě toho má například naplánovanou bilaterální schůzku s vietnamským předsedou vlády Nguyenem Xuanem Phúcem.

Babiš chce ve Švýcarsku mluvit také o nové Inovační strategii ČR 2019-2030, kterou ve středu schválila Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Strategie obsahuje devět pilířů, na jejichž podobě panuje shoda napříč podnikatelskou, akademickou i vědeckou sférou. Týká se například financování výzkumu, rozvoje start-upů a spin-off firem, chytré infrastruktury nebo digitalizace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme