Babiš je politický outsider podobný Trumpovi, píše NYT. Můj vzor je spíš Bloomberg, reaguje ministr

Politici, kteří napříč střední Evropou zvěstují populistické poselství a slibují, že svrhnou zajetý establishment. Právě jim hraje do karet zvolení Donalda Trumpa, píše deník The New York Times. Mezi šesticí politiků, kteří se podle autora článku Trumpovi podobají, se objevuje také český ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Ten se svým zařazením ale nesouhlasí. „Naprosto neakceptuji, v jakém kontextu se v NYT ocitám. Nemám nic společného ani s polskými či jinými antisemity, ani s erotomanem Kollárem ze Slovenska,“ uvedl pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny ke kauze Čapí hnízdo

Andrej Babiš na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny ke kauze Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

Některé vybrané osobnosti, které americký novinář Rick Lyman nazývá politickými outsidery, podobnost s Donaldem Trumpem podle něj oceňují. Ať už jde o to, že jsou si podobní kvůli podnikatelské činnosti, „bombastické" povaze, nebo mazanému užívání sociálních médií.

První ze jmenovaných politiků Andrej Babiš ale podle Lymana podobnost se šéfem Bílého domu nepřiznává. „Srovnání s prezidentem Trumpem odmítl s tím, že Trumpa dokonce označil za špatného podnikatele. Zároveň ale také dodal, že s novým americkým prezidentem sdílí averzi k imigraci a tendenci říkat politicky nekorektní věci,“ stojí v článku.

„Bezpochyby nejznámější byznysmen, který se proměnil v politika ve střední Evropě. Pan Babiš přeměnil svůj agroprůmyslový konglomerát v diverzifikované korporátní monstrum, jehož součástí jsou i významná média,“ popisuje Lyman.

Mimo jiné v textu připomíná, jak se český ministr financí k politice dostal i jeho slib, že do politiky přinese podnikatelského ducha. Podle Lymana je pak Babiš často považován za pravděpodobného nástupce současného premiéra.

'Moje podnikatelská minulost není spojená s bankroty'

Ministr financí v reakci na článek amerického deníku znovu v několika bodech podobnost s americkým prezidentem popřel.

„Na rozdíl od Donalda Trumpa není moje podnikatelská minulost spojená s žádnými bankroty. Také nepodnikám v žádných třpytivých televizních zábavách, různých miss a reality show. Nedávám okázale najevo své bohatství ani nehýřím. K ženám se zásadně chovám zdvořile a elegantně,“ napsal ministr financí v SMS zprávě.

V ní zároveň uvedl, že není pravda, že by byl proti migraci. Dle jeho slov je proti „nekontrolované, ilegální migraci, kvótám a migraci z nestabilních muslimských zemí“.

Článek The Trump-like figures v úterním mezinárodním vydání The New York Times | Foto: New York Times Reprofoto

Podle ministra je jeho americkým vzorem spíš Michael Bloomberg, než současný prezident. „Možná ale podobně jako Trump vyznávám přímočarost, rozhodnost, tah na branku a přímou komunikaci s obyčejnými lidmi,“ vysvětlil Babiš.

Ostře sledované Česko: hnutí ANO může změnit vývoj demokracie v zemi, píše FreedomHouse

Číst článek

Mimo českého ministra se v článku objevuje slovenský Boris Kollár, srbský Bohuljub Karić, lotyšský Aivars Lembergs, chorvatský Ivan Pernar nebo polský Zbigniew Stonoga.

U slovenského politika si americký novinář všímá například toho, že podobně jako Andrej Babiš přišel do politiky ze světa podnikání. Slovenský establishment šokoval podle Lymana tím, že se svou stranou Sme rodina nečekaně získal 11 míst v Národní radě. „Jeho platforma je přitom založená na euroskepticismu a nelítostné opozici proti imigraci,“ podotýká autor článku. Popis slovenského politika pak doplňuje například také o informaci, že Kollár má deset dětí s devíti různými ženami.

Podobní v názorech i na sociálních sítích

Ostrý postoj proti migraci spojuje i další vybrané politiky. Mezi ně patří například polský Zbigniew Stonoga. „Vlastní dvě prodejny aut a je vášnivým blogerem, který si založil svou vlastní stranu a pojmenoval ji po sobě. Je nechvalně známý svým neomaleným a často vulgárním jazykem. Odmítá jakýkoliv nový příliv migrantů,“ uvádí Lyman.

Ne všechna podobnost s Trumpem se ale schovává v podnikatelském pozadí či stejných názorech na migraci. U mladého chorvatského politika Ivana Pernara je to hlavně využívání sociálních sítí, co vytváří mezi ním a americkým prezidentem pojítko.

„Poprvé se o něj veřejnost začala zajímat, když použil Facebook k organizace série protivládních protestů v roce 2011,“ pokračuje novinář s tím, že byl Chorvat jednou také pokárán za to, že jedl pizzu na podlaze parlamentu. Mezi vybranými politiky Lyman dál poukazuje například na odpor vůči NATO a EU, proruské sympatie nebo populismus.

„ANO uspělo v demokratických volbách dávno před Trumpem a je směšné, že neschopnost takzvaných tradičních stran komunikovat s voliči se stále vysvětluje jen údajným populismem. Naprosto neakceptuji, v jakém kontextu se v NYT ocitám. Nemám nic společného s polskými ani jinými antisemity, ani s erotomanem Borisem Kollárem ze Slovenska,“ dodal k článku v mezinárodním vydání amerického deníku Andrej Babiš.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme