Babiš chce na summitu požádat šéfku Evropské komise o dodatečné množství vakcín na červen

Český premiér Andrej Babiš chce požádat předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby zkusila získat na červen dodatečné množství vakcín proti covidu-19. Řekl to po jednání na summitu Evropské unie v Portugalsku, které bylo dosud věnováno zejména sociálním tématům.

Porto (Portugalsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Andrej Babiš (ANO) po příletu do Portugalska na summit Evropské unie | Foto: Francisco Seco | Zdroj: Reuters

„To je nejdůležitější pro nás, abychom získali ještě vakcíny na červen, protože se dostáváme do fáze, že pravděpodobně v červenci, respektive dřív budeme muset dělat nějakou reklamní akci na to, aby se lidé očkovali,“ řekl Babiš.

Ministerstvo prověřuje, proč praktici očkují sedmdesátníky a osmdesátníci čekají ve frontách

Číst článek

Lidé podle něj musí pochopit, že vakcíny jsou bezpečné a že vedou k pohodlnějšímu životu. „Protože očkování jim umožní vstup všude bez problémů. Ti, co nebudou očkovaní, se budou muset testovat,“ dodal premiér.

Evropská komise by se podle něj měla zabývat i tím, zda neudělat celoevropskou kampaň na podporu vakcinace. „Vypadá to, že čím nižší věk, tím menší zájem o očkování,“ doplnil Babiš.

Uvedl také, že Česko je pro uvolnění patentů na proticovidové vakcíny, o čemž budou v pátek večer hovořit unijní prezidenti a premiéři. Například Francie, Itálie či Španělsko jsou pro návrh podporovaný stovkou zemí světa včetně Spojených států, zejména Německo se k němu ale staví skepticky.

Zdravotníci v Česku od loňského prosince aplikovali 3,5 milionu dávek vakcíny a přes milion lidí má očkování proti covidu ukončené. Tento týden bylo každý den očkováno na 70 000 lidí, nejvíce ve čtvrtek a druhý nejvyšší počet je ze středy, kdy dostalo vakcínu podle aktualizovaných údajů ministerstva na 78 500 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme