Babiš bude na summitu Evropské unie zastupovat polského premiéra. Ten zůstává v karanténě

Polské stanovisko na summitu Evropské unie bude předkládat český premiér Andrej Babiš (ANO), protože polský premiér Mateusz Morawiecki zůstává v karanténě. Šéf české vlády ve čtvrtek v Bruselu řekl, že bude s polským kolegou na dálku ladit pozici krátce před odpoledním začátkem vrcholné schůzky. Na jejím programu je mimo jiné debata o zpřísnění emisních cílů unie k roku 2030, k nimž mají obě průmyslové země podobný přístup.

Brusel/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš (vpravo) a Mateusz Morawiecki | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Mám s polským premiérem velice nadstandardní vztah a on mi napsal, že si přeje, abychom zastupovali Polsko,“ řekl Babiš.

Svět jim tleská, polský vicepremiér se do lékařů obouvá. Části z nich prý chybí vůle bojovat s covidem

Číst článek

Dvoudenní vrcholná schůzka začíná v 15.00. Prezidenti a premiéři členských zemí vedle klimatické debaty také zhodnotí vývoj jednání o budoucích vztazích s Velkou Británií či možnou spolupráci v boji proti koronaviru.

Morawiecki ohlásil odchod do karantény v úterý, kdy vysvitlo, že se minulý pátek setkal s osobou, která později byla pozitivně testována na koronavirus. Premiér v úterý absolvoval první test na koronavirus, jehož výsledek byl negativní. Do dalšího testu nicméně v karanténě setrvá, i když prostřednictvím videokonference dál řídí jednání vlády, vládního krizového štábu a dalších orgánů.

V Polsku skokově přibylo nakažených koronavirem, za poslední týden se nakazilo 38 304 lidí

Číst článek

Začátkem října polský premiér během summitu několik hodin zastupoval Česko ve chvíli, kdy Babiš odletěl do Prahy na televizní debatu před krajskými volbami.

Nyní česká strana obdržela polská stanoviska k jednotlivým bodům summitu a postoje si budou šéfové vlád vyjasňovat ještě krátce před jednáním, kdy se trojice premiérů České republiky, Maďarska a Slovenska na dálku přes video spojí s polským kolegou.

„Premiér Morawiecki bude ve stálém kontaktu s českým premiérem,“ řekl agentuře PAP mluvčí polské vlády Piotr Müller. Informace o aktuální situaci má Morawiecki dostávat také od polských diplomatů v Bruselu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme