Premiér Babiš zhodnotil setkání s Trumpem, jeho dceru Ivanku pozval do Prahy

Prezident USA Trump přivítal v Bílém domě Andreje Babiše. Jednání bylo podle Babiše konkrétní, prezident USA má na Česko skvělé vzpomínky. Premiér pozval Trumpovu dceru Ivanku na návštěvu Prahy a zopakoval i pozvání Miloše Zemana adresované Trumpovi. Výslovný souhlas ale podle Babiše nezazněl. Státníci po setkání vydali společné prohlášení uznávající územní celistvost Ukrajiny a podporující sankce vůči Rusku.

Washington (Aktualizováno: 21:50 7. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Česká republika je skvělá země, velmi dobře se jí ekonomicky daří. Je to velmi bezpečná země, má silnou armádu, silné lidi,“ řekl na začátku setkání Trump. Vyzdvihl dobré vztahy mezi USA a Českem a spolupráci v obchodě nebo v otázkách kybernetické bezpečnosti.

„Rozumím plánu, jak obnovit velikost Ameriky,“ připomněl pak český premiér hlavní Trumpovo politické heslo.„Já chci totéž učinit s Českou republikou,“ dodal.

Pravda vítězí na pistoli. Babiš přiveze Trumpovi jako dar vzácnou zbraň

Číst článek

Česko-americké vztahy mají podle Babiše velký potenciál, zlepšují se a obchodní obrat stoupá. Tématem jednání v Bílém domě byly závazky České republiky vůči NATO, kybernetické hrozby, energetika a plynovody.

„Probrali jsme veškerá témata, velké téma byla Sýrie,“ poznamenal premiér.

Babiš Trumpa upozornil, že USA by neměly zavádět cla na dovoz evropských automobilů, čímž Bílý dům hrozí.

Prezident Trump si prý stěžoval, že z jednání s EU „nemá dobrý pocit“. Pokrok naopak zaznamenal v obchodním jednání s Čínou.

Ve společném prohlášení pak oba státníci uvedli, že Spojené státy a Česká republika podporují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, stejně jako pokračování sankcí proti Rusku.

Společně také ocenili odvahu a oběti, které vojáci USA a České republiky přinášejí při společné službě v Afghánistánu.

Miliardáři vyvolávající polemiky

Trump s Babišem mají podle amerických médií mnoho společného. Shodné charakteristiky obou lídrů zdůraznila agentura AP i televize CNN, podle níž jsou oba muži miliardáři „vyvolávající polemiky“.

Babiš v CIA jednal s ředitelkou. Domlouval i spolupráci na umělé inteligenci na Marylandské univerzitě

Číst článek

Babiš je podle AP stejně jako Trump bohatý podnikatel, který nastoupil do úřadu po kampani vedené v nacionalistickém duchu.

Zatímco Trump čelí vyšetřování vedenému zvláštním vyšetřovatelem Robertem Müllerem ohledně vlivu Ruska, Babiš je vystaven obviněním ze zneužití dotací Evropské unie na farmu, kterou převedl na příbuzné, včetně svého syna, podotkla americká agentura.

Trump chce posílit ostrahu americké hranice s Mexikem. Babiš se hlasitě staví proti přijímání migrantů a uprchlíků ve své zemi, uvedla AP a dodala, že témata jednání obou vůdců se pravděpodobně budou pohybovat od obchodu a Sýrie až po NATO a kybernetickou bezpečnost.

USA by s rozhodnutím o clech měly počkat na volby do Evropského parlamentu, doporučil Trumpovi Babiš

Číst článek

Moderátorka CNN se rovněž pozastavila nad podobnostmi obou politiků a usoudila, že Babiš se zařadí po bok středoevropských politiků, které má Trump v oblibě: premiéra Maďarska Viktora Orbána a polského politického vůdce Jaroslawa Kaczyńského.

Společnou tiskovou konferenci Trump s Babišem nechystají. Český premiér vystoupí později večer SEČ po setkání před českými médii.

Stejně jako před 11 lety George Bush mladší, i současný americký prezident Donald Trump patrně dostane od českého premiéra střelnou zbraň. Předseda vlády Andrej Babiš podle médií veze šéfovi Bílého domu jako dar vzácnou jubilejní pistoli CZ 75 z dílen České zbrojovky v Uherském Brodě. Ta je navíc zdobená vyrytým heslem „pravda vítězí“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme