Babiš v Bruselu odmítl migrační kvóty: Bylo to bouřlivé. 'Sankce proti Rusku prodloužíme,' shodli se lídři

Evropská unie se shodla na prodloužení protiruských sankcí. Na summitu v Bruselu také politici potvrdili, že Jeruzalém má být hlavním městem Izraele i Palestiny. Neformální setkání skončilo až po půlnoci debatou o migraci. Podle premiéra Andreje Babiše z ANO byla bouřlivá.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš během jednání visegrádské čtyřky v Bruselu. V popředí maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Olivier Hoslet | Zdroj: Reuters

„Někteří dokonce říkali, že o kvótách by chtěli zase hlasovat. To je pro nás samozřejmě nepřijatelné. Někteří byli relativně dost agresivní. Já myslím, že se na tom dá popracovat, že získáme spojence,“ uvedl Babiš s tím, že Česko se chová v otázce migrace solidárně, ale odmítá kvóty na přerozdělování uprchlíků.

'Myslím, že jsme si porozuměli.' Babišovu prvnímu dni na summitu EU dominovaly migrace a bezpečnost

Číst článek

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při odchodu uvedl, že pokud se lídři v otázce přerozdělování žadatelů o azyl nedohodnou, nevyloučil možnost hlasování na úrovni ministrů.

Večerní a noční neformální debata, ze které se žádné konkrétní závěry ani nečekaly, tak jen potvrdila to, co lídrům už počátkem týdne napsal předseda jejich schůzek Donald Tusk.

V dopise, kterým je do Bruselu pozval, totiž upozornil, že členské země rozděluje především otázka potřeby trvalého mechanismu přerozdělování migrantů podle kvót tak, jak jej pro případ krize do svého návrhu reformy unijního azylového systému už v květnu 2016 zapracovala Evropská komise.

Ano protiruským sankcím

Sankce, které unie na Rusko uvalila kvůli jeho chování v ukrajinské krizi, formálně unie prodlouží ještě v prosinci či na počátku ledna.

Bez prodloužení by sankce, obnovované pravidelně po šesti měsících, skončily na konci ledna 2018.

Dvojí Jeruzalém

Následně šéfové států a vlád EU podle Tuska dnes zopakovali svou podporu „dvoustátního řešení“ v otázce Jeruzaléma.

„V tomto kontextu zůstává pozice EU k Jeruzalému nezměněna,“ uvedl na twitteru Tusk. Unie záležitost probírala v reakci na nedávné rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Visegrádská čtyřka v unii

Premiér Andrej Babiš jednal před čtvrtečním zahájením unijního summitu se šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem. Diskutovali spolu například o aktivním zapojení zemí visegrádské čtyřky do evropských záležitostí.

Štěpán Sedláček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme