Babiš: Zabránili jsme prosazení spitzenkandidáta. Von der Leyenová je lepší volba než Timmermans

Premiér Andrej Babiš z ANO doufá, že 21 českých europoslanců podpoří do čela Evropské komise německou ministryně obrany Ursulu von der Leyenovou. Evropský parlament bude hlasovat 16. července. Summit považuje za úspěšný i proto, že země Visegrádu spolu s Itálií zabránily tomu, aby se vedení komise ujal někdo z takzvaných spitzenkandidátů. Takovým byl mimo jiné i kandidát evropských socialistů a nynější první místopředseda komise Frans Timmermans.

Brusel/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Babiš to řekl na tiskové konferenci po skončení rekordně dlouhého summitu, který začal už v neděli v podvečer a právě kvůli dlouhým „bojům o Timmermanse“ se protáhl až do úterního večera.

Poprvé v historii žena. Do čela Evropské komise míří německá ministryně obrany von der Leyenová

Číst článek

Předseda vlády jej nakonec absolvoval celý, kvůli debatě o budoucnosti Evropy v příštích pěti letech nakonec zřejmě až na čtvrtek posunul jednání v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem koaličních sociálních demokratů Janem Hamáčkem.

„Pro nás je důležité to, že jsme - Česko a země Visegrádu společně s Itálií - zabránili prosazení spitzenkandidáta. Od začátku jsme tento systém kritizovali, odmítáme jej. A nakonec jsme byli úspěšní,“ prohlásil Babiš.

Na hlavu dlouholetého nizozemského a evropského politika Timmermanse v minulých dnech premiéři Česka, Polska a Maďarska snesli řadu kritických výhrad: od jeho údajného promigračního postoje přes zaujatost a neznalost střední Evropy a obvinění z názorové blízkosti ke komunismu až po osočení z toho, že je „mužem George Sorose“.

Soros je filantrop podporující občanskou společnost, kterého především Budapešť vnímá jako svého úhlavního nepřítele.

,Personální vyškrabávání sudu‘ i ,silná žena‘. Čeští europoslanci reagují na výběr šéfky Evropské komise

Číst článek

Německá ministryně Ursula von der Leyenová, která by se po potvrzení europarlamentem měla od listopadu na pět let ujmout vedení Evropské komise po Jeanu-Claudeu Junckerovi, je podle Babiše zkušená konzervativní politička, spolupracovnice kancléřky Angely Merkelové se zkušeností z vládní i soukromé sféry.

Evropští i čeští politici a diplomaté ji podle českého premiéra dobře znají třeba z různých jednání Severoatlantické aliance. „Zná Českou republiku, zná náš region, pro nás je to samozřejmě podstatně lepší volba než Timmermans,“ dodal Babiš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme