Andrej Babiš stáhl žalobu na agenta StB, který o něm prohlásil, že spolupracoval vědomě a za peníze

Andrej Babiš podle slovenského Denníku N stáhl žalobu na muže, který potvrdil, že současný český premiér v minulosti donášel pro komunistickou Státní bezpečnost. Šéf hnutí ANO žalobu podal loni v únoru na deník Nový Čas a bývalého příslušníka StB Jána Sarkocyho. Premiér požadoval omluvu a odškodnění milion eur. Žalobu stáhl loni v srpnu. Soud řízení zastavil v prosinci.

Bratislava (Aktualizováno: 15:56 17. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Michele Tantussi | Zdroj: Reuters

Ján Sarkocy v minulosti veřejně potvrdil, že Babiš s komunistickou tajnou službou spolupracoval a bral za to peníze. V rozhovoru s titulkem „Otevřená zpověď špiona z Československa: Jak jsem verboval Corbyna a Babiše“ řekl, že Babiš byl „od začátku vědomý spolupracovník“. 

Babiš žaluje slovenský list o milion eur za výroky agenta StB Sarkocyho. 'Je to sprostý lhář,' říká premiér

Číst článek

„Je to sprostý lhář (Sarkocy, pozn. red.). Nevím o kolik – to řeší právníci – ale Nový Čas jsem zažaloval. Kdybych vyhrál, tak to dám na charitu. Jsem celkem majetný člověk, jak jsem četl v novinách,“ reagoval tehdy pro Radiožurnál premiér Babiš.

Neúspěch ve Štrasburku

Tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně, a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Slovenské soudy mu daly nejprve za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud.

Když český premiér neuspěl s dovoláním k nejvyššímu soudu, obrátil se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten koncem loňského roku žalobu na Slovensko odmítl.

Ani tak se ale Babiš nevzdává. Řekl, že spor nekončí a pokračovat podle něj bude na Slovensku. „Pravda je na mojí straně a jsem přesvědčen, že spor vyhraji, protože jsem nikdy žádnou spolupráci nepodepsal,“ nechal se slyšet.

Proč nyní žalobu stáhl, se slovenskému Denníku N nepodařilo zjistit. Na jeho dotazy Babiš nereagoval. 

cen, znk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme