Obránce Bachmutu trápí nedostatek munice i viróza. Ve městě stále zůstává přes 5000 civilistů

Obránci Bachmutu pociťují nedostatek munice, kvůli neustálému ostřelování mají ve svých řadách mnoho raněných a v poslední době se mezi nimi také šíří neznámá virová infekce. Zásobování vojáků ale funguje a ukrajinským silám se zatím daří držet pozice. Serveru BBC News to řekl jeden z obránců města, bývalý ukrajinský poslanec a nyní granátník Jurij Syroťuk.

Bachmut Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina se bude v chystané ofenzivě opírat hlavně o svoji těžkou techniku. Nejvíce by ale potřebovala podporu ze vzduchu

Ukrajina se bude v chystané ofenzivě opírat hlavně o svoji těžkou techniku. Nejvíce by ale potřebovala podporu ze vzduchu | Foto: Yan Dobronosov | Zdroj: Reuters

Zhodnotit celkovou operativní situaci ve městě sice není v jeho silách, ale v jižním sektoru, kde působí, se ukrajinské síly drží, uvedl také Syroťuk. „V našem sektoru je nyní situace stabilizovaná. Mám na mysli jižní křídlo Bachmutu. Situace je tu klidná v tom smyslu, že sice neustále přicházejí útoky a ostřelování, ale držíme pozice,“ uvedl granátník.

Ruská armáda se snaží o získání Bachmutu na ukrajinském Donbasu už několik měsíců. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v lednu označil tamní boje za nejkrvavější epizodu ruské invaze na Ukrajinu.

Ukrajinští diverzanti pronikli do Brjanské oblasti, zní z Ruska. Kyjev mluví o provokaci

Číst článek

Vedení Ukrajiny a ukrajinské armády se zatím nechce Bachmutu vzdát, ukrajinští armádní představitelé ale uvádějí, že se o udržení města nebudou snažit za každou cenu, podotkl server BBC News.

Virová infekce, která trápí ukrajinské vojáky, podle odhadů granátníka z Bachmutu doléhá ještě více na Rusy, kteří na město postupují přes bahnitou půdu.

‚Ohřívače a teplé jídlo‘

„Pozice ve městě jsme si dobře vybavili. Máme ohřívače na nohy, možnost cítit se tak nějak normálně. Zatímco nepřátelé jsou v pohybu a padají při tom do bahna. Jestli má u nás polovina lidí teplotu a kašel, tak si nechci ani představovat, jak je to u nich,“ vysvětlil.

Zásobování podle něj funguje uspokojivě – z týlu obráncům Bachmutu vozí teplé jídlo, odvážejí raněné a vozí vojáky do blízkých vesnic, aby se čas od času umyli. Funguje i rotace obránců města.

Ostřelování tam zní jako bouřka. Humanitární organizace Koridor zajišťuje pomoc na jihu Ukrajiny

Číst článek

Ukrajinci bránící Bachmut mají podle odhadů Syroťuka třikrát menší ztráty než Rusové. Bilance by podle něj byla pro ukrajinskou stranu ještě příznivější, kdyby se nepotýkala s nedostatkem munice.

„Zatímco v létě jsme během bojů za Majorsk v Doněcké oblasti vypálili v průměru 300 granátů denně, tak teď si jich můžeme dovolit vypálit 30 za den. Šetříme každý granát,“ popsal granátník. Nedostatková je podle něj i další munice.

„Dokonce i na minomet dávají pět min denně,“ uvedl. Problémové podle něj začaly být dodávky munice ke zbraním dodaným ze Západu.

Za rozhodující ale exposlanec považuje bojovou morálku. „Válku nevyhrají (německé tanky) leopardy, ale motivovaní lidé. Hlavním úkolem je zachovat vysokou motivaci armády a podporu společnosti,“ uzavřel.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Civilisté v Bachmutu

Ve východoukrajinském Bachmutu dál zůstává ještě asi pět tisíc civilistů včetně 37 dětí. Podle serveru Kyiv Independent to ve čtvrtek uvedl šéf místní oblastní správy Pavlo Kyrylenko. Evakuaci z Bachmutu, kde se v poslední době ukrajinští obránci brání útokům ruských sil přímo v ulicích, úřady přitom nařídily už loni v létě.

Rusové v noci zasáhli pětipodlažní dům v Záporoží. Nejméně tři lidé zemřeli

Číst článek

Většina z lidí, kteří dosud zůstávají ve městě, ale podle Kyrylenka domovy opustit odmítá. Někteří z nich se před pracovníky zajišťujícími přesun přímo schovávají.

Vicepremiérka Iryna Vereščuková ve středu uvedla, že všechny děti musejí být vzhledem k závažnosti situace z místa evakuovány, i kdyby s tím jejich rodiče nebo opatrovníci nesouhlasili. Intenzitu bojů ve městě ukázala nedávno reportáž Rádia Svobodná Evropa.

O dobytí města s předválečnou populací 70 tisíc lidí usiluje Rusko už měsíce, a to za cenu obrovských ztrát.

Ovládnutí Bachmutu by pro Rusko bylo prvním významným vítězstvím za více než půl roku a mohlo by mu otevřít cestu k útoku na poslední zbývající městská centra v Doněcké oblasti. Velení ukrajinské armády označilo tento týden situaci v Bachmutu za mimořádně napjatou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme