Ovládli jsme východ Bachmutu, tvrdí šéf wagnerovců. Boje o město už trvají několik měsíců

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina tvrdí, že má plně pod kontrolou východní část ukrajinského města Bachmut. Podle agentury Reuters to ve středu uvedl zakladatel skupiny Jevgenij Prigožin. Některé jeho výroky o úspěších wagnerovců se ale v minulosti ukázaly jako nepravdivé. O plné ovládnutí ukrajinského města se žoldnéři spolu s jednotkami ruské armády snaží za cenu vysokých ztrát už řadu měsíců. Kyjev zatím na Prigožinovo prohlášení nereagoval.

Sledovali jsme online Bachmut (Aktualizováno: 9:35 8. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen Wagnerovy skupiny v Soledaru

Příslušník Wagnerovy skupiny | Zdroj: Profimedia

„Jednotky soukromé vojenské Wagnerovy skupiny převzaly kontrolu nad východní částí Bachmutu. Vše na východ od řeky Bachmutka je plně pod kontrolou wagnerovců,“ uvedl Prigožin v hlasové nahrávce na síti Telegram. Jeho tvrzení nebylo podle agentury Reuters možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Bachmut není podle amerických analytiků strategicky významný, pro dobytí oblastí nestačí

Číst článek

Americký Institut pro studium války však na základě analýzy svých zdrojů dospěl k závěru, že „po kontrolovaném ukrajinském stažení“ ruské síly pravděpodobně obsadily východní část Bachmutu za řekou Bachmutkou.

Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní operační svodce uvádí, že ruské invazní síly „i přes značné ztráty“ nadále útočí na Bachmut. Tvrdí, že Rusové pokračují mimo jiné právě u tohoto města v neúspěšné ofenzivě.

„Neúspěšné útočné akce vedly také u obcí Berchivka, Dubovo-Vasylivka, Orichovo-Vasylivka, Bohdanivka, Ivanivske a Kliščijivka,“ tvrdí velení ukrajinských sil s odkazem na obce severně, jižně a západně od Bachmutu. Rusové podle něj jen u Orichovo-Vasylivky podnikli za poslední den více než 30 neúspěšných útoků.

Celkem ukrajinští obránci za úterý odrazili přes sto nepřátelských útoků, píše ukrajinský generální štáb a krom jiného sděluje, že invazní vojsko nadále zaměřuje své hlavní úsilí na útočné akce ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske.

Boj zblízka

Dobytí města, kde před vypuknutím konfliktu žilo na 70 tisíc lidí, by pro Rusko bylo prvním významným vítězstvím za více než půl roku a mohlo by mu otevřít cestu k útoku na poslední zbývající městská centra v Doněcké oblasti.

Pokračujme v obraně Bachmutu, prohlásili klíčoví ukrajinští generálové na poradě se Zelenským

Číst článek

Podle Institutu pro studium války ale ruské síly nebudou v případě obsazení Bachmutu schopny bezprostředně pokračovat hlouběji na území Ukrajiny. Rusko v této části fronty využívá především jednotky pro boj zblízka, které zřejmě neovládají manévrový způsob boje, a nemá tam dostatek mechanizovaných sil, píše institut.

Kromě toho z Bachmutu vycházejí na západ dvě silnice v různých směrech, a to do Kosťantynivky, Slovjansku a Kramatorsku. Ofenzivy v obou směrech se nebudou vzájemně podporovat, ruské velení si tudíž bude muset vybrat jednu, aby mělo šanci na úspěch. Ukrajinské síly navíc podél obou cest vybudovaly silná opevnění, uvádí americký institut.

Rusko sice v posledních týdnech dosáhlo úspěchů v okolí Bachmutu, ale jinak byla jeho zimní ofenziva neúspěšná a při velkých útocích dále na sever a jih nepřinesla žádné významné zisky, poznamenala agentura Reuters.

ula, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme