Ruské síly ovládají většinu východní části Bachmutu, tvrdí britské ministerstvo obrany

Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny za poslední čtyři dny převzali kontrolu nad většinou východní části ukrajinského města Bachmut, uvedlo ve své sobotní analýze vývoje bojů na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Frontová linie se tam podle něj nyní nachází v centru města - u řeky Bachmutky. Ukrajinský generální štáb ve svém ranním operačním hlášení oznámil, že obránci země odrazili za uplynulý den na východě Ukrajiny více než sto ruských útoků.

SLEDOVALI JSME ONLINE Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voján na frontě u Bachmutu

Ukrajinský voján na frontě u Bachmutu | Zdroj: Reuters

„Ukrajinské síly drží západní část města a strhly klíčové mosty přes řeku,“ uvádí k bojům o Bachmut britský resort obrany, jenž se opírá o informace vojenské rozvědky.

Wagnerova skupina otevřela náborová centra v celém Rusku. Nahrazuje tak ztráty z bojů na Ukrajině

Číst článek

Městem, které je jedním z hlavních ohnisek současných bojů a o které se bojuje už řadu měsíců, protéká z jihu na sever řeka Bachmutka a odděluje jeho východní a západní části.

„Vzhledem k tomu, že ukrajinské jednotky mohou vést palbu z opevněných budov na západě, stala se tato oblast vražednou zónou,“ uvádí britské ministerstvo, podle něhož vzniklá situace pravděpodobně značně ztěžuje situaci Wagnerově skupině, která se pokouší pokračovat v útoku na západ.

Šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin hlásil ovládnutí východní části Bachmutu před několika dny.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední zprávě o situaci na bojišti píše, že ruské invazní síly dosáhly v Bachmutu zisků a zřejmě „vyklízejí“ východní části města.

‚Máme dvouhlavého nepřítele.‘ Běloruští partyzáni sabotují ruské síly v zemi a bojují proti Lukašenkovi

Číst článek

„Nové záběry z dronu zveřejněné 10. března ukazují ruské vojáky, jak pod hrozbou použití zbraní odvádějí civilisty z budov ve východním Bachmutu na neznámé místo,“ uvádí institut.

„Záběry zveřejněné 10. března naznačují, že ruské síly postoupily na nové pozice v severozápadním Bachmutu do vzdálenosti 800 metrů od závodu na zpracování kovů AZOM,“ dodává ISW.

Ruští vojenští blogeři tvrdí, že žoldnéři Wagnerovy skupiny už vstoupili do komplexu závodu. „Zjevné zaměření ruského útoku na průmyslovou zónu AZOM naznačuje, že ruské síly upřednostňují čelní útok na opevněné pozice v takticky náročné průmyslové oblasti, místo aby se rozhodly pro širší obklíčení západního Bachmutu skrze útoky na Chromove,“ dodává ISW.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ukrajinský generální štáb v ranním hlášení uvedl, že Ukrajinci odrazili řadu útoku v okolí Bachmutu i na dalších místech východu země. Ruské invazní síly podle něj své hlavní úsilí zaměřují na útočné akce ve směrech na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske.

„Ve směru na Lyman se nepřítel snaží zlepšit své taktické postavení,“ popisuje velení ukrajinských ozbrojených sil. „V záporožském a chersonském směru nepřítel prováděl obranné akce,“ tvrdí dále ukrajinský generální štáb.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není v podmínkách války možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Server Ukrajinska pravda s odvoláním na vedení Chersonské a Doněcké oblasti v sobotu ráno informoval, že ruské invazní síly v pátek zabily pět civilistů v těchto regionech.

Za poslední den ruští okupanti ostřelovali obydlené oblasti v Chersonské oblasti 71krát z minometů, salvových raketometů, děl, tanků a útočili pomocí dronů, píše web. Podle jeho pozdější zprávy Rusové ostřelovali celkem devět ukrajinských oblastí, mimo jiné i Charkovskou, Černihivskou nebo Sumskou oblast.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme