Cílem Ruska nejspíš zůstává obklíčení Bachmutu, uvádí britská rozvědka

Ruské síly nadále vynakládají velké vojenské úsilí a značnou část svých palebných sil na přibližně patnáct kilometrů dlouhém úseku opevněné frontové linie v okolí města Bachmut v Doněcké oblasti. Uvádí to v pravidelné denní zprávě britská rozvědka.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Torzo auta v poli blízko města Bachmut na východní Ukrajině

Torzo auta v poli blízko města Bachmut na východní Ukrajině | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Ruský plán podle britské rozvědky pravděpodobně spočívá v obklíčení města s taktickým postupem na sever a na jih.

Rusové chtějí zakázat latinku a cizí slova v reklamách. Výjimku by dostaly Z, V a O, které používá armáda

Číst článek

V posledních dnech Rusko s velkou pravděpodobností učinilo drobný postup na jižní ose tohoto útoku, kde se snaží upevnit nestabilní předmostí na západ od bažinatého terénu kolem menší řeky Bachmutky.

Rusko od počátku srpna 2022 bere Bachmut jako prioritu v rámci své ofenzivy. Dobytí města by mělo omezenou operační hodnotu, i když by potenciálně Rusku umožnilo ohrozit větší města na Donbase Kramatorsk a Slavjansk.

Tažení je však v poměru k těmto možným ziskům neúměrně nákladné. Existuje reálná možnost, že se dobytí Bachmutu stalo pro Rusko především symbolickým a politickým cílem.

Příprava na vyjednávání o elektrárně?

„Za poslední den ozbrojené síly Ukrajiny odrazily ruské útoky poblíž obcí Červonopopivka v Luhanské oblasti a Soledar, Opytne, Nevelske, Krasnohorivka a Marjinka v Doněcké oblasti,“ uvádí ve své ranní svodce ukrajinský generální štáb. Podle něj ruské jednotky dál ostřelují civilní infrastrukturu a soustředí se na ofenzivu směrem na města Bachmut a Avdijivka.

Podle zprávy analytiků amerického Institutu pro studium války si Rusko snaží připravit podmínky pro vyjednávání o možné demilitarizaci Záporožské jaderné elektrárny, kterou jeho jednotky okupují. Podle ISW Moskva chce jednání podmínit tím, že Kyjev poskytne záruky nerušené přepravy ropy ropovodem Družba do Evropy.

„Rusko by však pravděpodobně takovou dohodu porušilo a z jejího nedodržení by obvinilo Ukrajinu,“ tvrdí američtí analytici.

hav, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme