Zemské volby v Bádensku-Württembersku ovládli Zelení, v Porýní-Falci vyhráli sociální demokraté

Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující německé kancléřky Angely Merkelové v zemských volbách v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci podle odhadů neuspěla a skončila v obou případech druhá. V Bádensku-Württembersku podle televize ARD s 31 procenty vyhráli Zelení, v sousedním Porýní-Falci podle televize ZDF zase sociální demokraté (SPD) s 33,5 procentem hlasů. Pokud se odhady potvrdí, bude výsledek z Porýní-Falce nečekaně drtivým vítězstvím SPD.

Stuttgart/Mohuč (Aktualizováno: 18:45 14. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr Zelených v Bádensku-Württembersku Andreas Schwarz (vpravo) se šéfkou zemského parlamentu Muhterem Arasovou | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

V Bádensku-Württembersku, které se řadí k nejrozvinutějším a nejbohatším spolkovým zemím, potvrzuje odhad ARD předvolební průzkumy. Zisk 31 procent hlasů umožní zemskému premiérovi Winfriedu Kretschmannovi udržet si úřad ministerského předsedy.

CDU, které ARD připsala 23 procent, hrozí odchod do opozice, protože Kretschmann nevylučuje vládní koalici se sociálními demokraty a liberály z FDP, kteří podle odhadů získali 12 respektive 11,5 procenta.

Do zemského sněmu se podle odhadů dostane ještě Alternativa pro Německo (AfD), která je označována za populistickou a krajně pravicovou stranu, získat by mohla 11,5 procenta. Jisté je, že AfD zůstane v opozici, neboť s ní ostatní strany předem odmítly spolupracovat.

🇩🇪#Germany, Baden Württemberg state election exit poll :

#Grüne : 31 %
#CDU : 23 %
#SPD : 12 %
#FDP : 11,5 %
#AFD : 11,5 %
#DieLinke : 3,5 %
#FW : 3 %

Infratest dimap,
#Landtagswahl2021/#ltwbw2021

18:02 – 14. 03. 2021

12 33

V Porýní-Falci sondáž agentury INSA naznačovala vyrovnaný výsledek ve výši 30 procent pro SPD i CDU, další průzkumy pak SPD připisovaly náskok jednoho až tří procentních bodů. Televize ZDF ale náskok SPD před druhou CDU s 25,5 procentem hlasů odhaduje na osm procentních bodů.

Také místní sociálnědemokratická premiérka Malu Dreyerová má podobně jako její bádensko-württemberský kolega Kretschmann naději, že ve funkci zůstane.

Dreyerová by chtěla pokračovat v koalici se Zelenými a liberály. Ekologická strana dostala podle ZDF 9,5 procenta hlasů a liberálové 6,5 procenta. Do zemského sněmu se dostanou podle odhadů ještě AfD s 10,5 procentem hlasů a Svobodní voliči (FW) s 5,5 procentem hlasů.

Pokud se odhady potvrdí, bude výsledek pro CDU znamenat v obou spolkových zemích propad oproti zemským volbám před pěti lety. Tehdy konzervativci získali v Bádensku-Württembersku 27 procent hlasů a v Porýní-Falci 31,8 procenta hlasů. Propad v takovém případě zaznamená i AfD, která měla v Bádensku-Württembersku 15,1 procenta hlasů a v Porýní-Falci 12,6 procenta hlasů.

🇩🇪#Germany, Rhineland-Palatinate state election exit poll :

#SPD : 34,5 %
#CDU : 26 %
#AFD : 10,5 %
#Grüne : 8,5 %
#FDP : 6,5 %
#FW : 5,5 %
#DieLinke : 2,5 %

Infratest dimap,
#Landtagswahl2021/#ltwrlp21

18:05 – 14. 03. 2021

3 26

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme