Bagdád dostávají pod kontrolu spojenci

Američané tvrdí, že jsou na stopě iráckého skladu zbraní hromadného ničení. Ten se má podle majora Rose Coffmanna nacházet jižně od středoiráckého města Hindíja. Irácká metropole Bagdád se postupně dostává pod kontrolu spojenců. Ve městě bez ustání bojují americké a irácké jednotky. Spojenci zřejmě obsadili jeden z prezidentských paláců ve městě. Devatenáctý den konfliktu v Zálivu začal obsazením středu Bagdádu americkými tanky a obrněnými vozidly. Po hodině, ale střelba ustala a rozhořely se boje o bagdádské mosty před řeku Tigris. Pentagon tvrdí, že nejde o očekávanou hlavní bitvu o Bagdád, ale spíš o přehlídku síly určenou irácké vládě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci odpočívají v prezidentském paláci

vojáci odpočívají v prezidentském paláci | Zdroj: ČTK

Nad ránem obsadily spojenecké jednotky Saddámův bagdádský prezidentský komplex. Jak uvedla katarská televize Al Džazíra, zatím se nepotvrdily informace, že by na jednom z paláců byla vztyčena americká vlajka nebo že by spojenecké jednotky obsadily ministerstvo informací. Spojenci pak postavili hlídky na všech hlavních silnicích vedoucích do metropole, aby zabránili přesunům irácké armády a tvrdí, že Bagdád izolovali.

Egyptský generál poručík v záloze Bil Al řekl pro Al Džazíru, že dnešní útok považuje za průzkum bojem, aby spojenci zjistili způsob ochrany Bagdádu. Agentura Reuters uvedla, že v Bagdádu je nasazeno nejméně 65 tanků a 40 obrněných transportérů. Na záběrech televize Al Džazíra byly však vidět jen dva tanky na břehu řeky Tigris ve středu města. Al Džazíra také odvysílala záběry z předměstí Bagdádu, kde americké jednotky prověřují dům od domu, aby odhalily ohniska odporu iráckých vojenských a polovojenských oddílů. Zpravodajové arabských televizí Al Džazíra a Abu Dhabí upozorňují, že kromě přímých záběrů ostatní informace nemohou prověřovat.

rozbombardovaný prezidentský palác | Foto: ČTK

Časně ráno přišel útok amerických pozemních jednotek na centrum irácké metropole. Některé agentury pak hlásily, že mají Američané v rukou i ministerstvo informací. Iráčané to však hned popřeli a ministr informací Muhammad Saíd Sahháf svolal tiskovou konferenci.

Kdo velí letišti Saddáma Husajna a jihu Iráku?

Američané také tvrdí, že mají pod kontrolou také bagdádské mezinárodní letiště. Podle katarské televize AL Džazíra tam probíhaly boje mezi americkými jednotkami a elitními iráckými Republikánskými gardami. Al Džazíra také uvedla, že podle spojeneckých zdrojů přistála na mezinárodním letišti u Bagdádu dvě americká vojenská přepravní letadla Hercules. Zároveň odvysílala záběry americké agentury AP, na kterých jsou američtí vojáci v budově mezinárodního letiště u Bagdádu, ale bez uvedení času, kdy byly pořízeny. Jak spojenci, tak Iráčané uvádějí, že mají nad letištěm plnou kontrolu.

Velitelé britských jednotek tvrdí, že mají kontrolu také nad druhým nejlidnatějším městem v Iráku Basrou. Američtí vojáci pak údajně po těžkých bojích ovládli Karbalu - středisko tuhého odporu jižně od Bagdádu. Boje o Basru probíhaly celý víkend. Britské tanky a obrněná vozidla postupovaly za vzdušné podpory opatrně ulici po ulici a likvidovaly irácký odpor. Při bojích padli tři britští vojáci. Přesný počet iráckých obětí není zatím znám. Z mnoha míst je hlášeno rabování obchodů a opuštěných vládních budov. Po dvou dnech těžkých bojů měli koaliční vojáci získat kontrolu i nad dalším střediskem iráckého odporu městem Karbala, odkud Iráčané ohrožovali zásobovací konvoje směřující k Bagdádu.

Umm Kasr je prvním iráckým městem, které přešlo pod kontrolu americko-britských jednotek. Koaliční vojáci se tam nyní snaží ulehčit všední život místním obyvatelům, soužití je však často složité. Za pomoci iráckých civilistů se příslušníci armády Spojených států v Umm Kasru podílejí na rozdělování vody či na opravě silnic. Společně také už vybudovali fotbalové hřiště i dětské hřiště s houpačkami a skluzavkami. Iráčané ale váhají přijmout pomoc, která je jim nabízena. Odmítají se také zapojit do některých společných aktivit dřív, než padne Bagdád.

Do OSN dorazily zprávy koordinátorů humanitární pomoci OSN, kteří navštívili jihoirácký Umm Kasr, kde prověřovali požadavky na dodávky vody a zdravotního materiálu. Situaci označili za stabilní, dodávky potravin za normální. Město potřebuje především pitnou vodu a vakcíny. Místní nemocnice má zasoby nezbytných léků na tři měsíce. Červenému kříži se o víkendu také podařilo vypravit první konvoj se zdravotnickou pomocí do druhého největšího iráckého města Basry. Přes Turecko dorazil do Iráku první konvoj Světového potravinového programu s 850 tunami mouky.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Zdenka Turková, Zuzana Bančanská, Jaromír Janev, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme