Bagdád má před teroristy chránit sto kilometrů dlouhá zeď

Bagdád bude zase opevněným městem jako ve starověku a středověku. Kolem celé irácké metropole má vyrůst pět metrů vysoká zeď, dlouhá bude více než sto kilometrů. Pětimiliónové město má ochránit před pronikáním teroristů. S odvoláním na irácké činitele to píše britský deník The Times.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená zóna v Bagdádu

Zelená zóna v Bagdádu

Úřady se k tomu rozhodly po nedávné vlně útoků, při kterých zahynuly stovky lidí a tisíce dalších Iráčanů utrpěly zranění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové bezpečnostní zdi v Bagdádu hovořil ve Světě o jedné zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Jak poznamenal zpravodaj londýnských Timesů, Bagdád se vlastně vrací k tisíce let starému způsobu ochrany velkých měst.

Každý kdo bude chtít do irácké metropole, bude muset projít kontrolou na jedné z osmi velkých bran. Ty se budou v noci zavírat a hlídat je budou strážci, kteří každého návštěvníka zkontrolují prostřednictvím nejmodernější techniky.

Výstavba zdi má trvat asi rok a po jejím dokončení údajně zmizí stovky kontrolních stanovišť uvnitř města.

Obyvatelé se bojí velkých zdržení

Už teď se ale objevuje kritika. Dosud byla takto chráněná takzvané zelená zóna s důležitými institucemi v centru města. Teď prý bude zelenou zónou celý Bagdád. Iráčané také očekávají velká zdržení při cestách za prací do metropole.

Na takzvaných check-pointech jsou už dnes velké zácpy a dochází a nich k velkému srocení lidí, kteří se pak stávají terčem teroristů. Zastánci stavby říkají, že ke zmíněným osmi branám povede mnohaproudá silnice a kontroly budou probíhat rychle.

K technickému vybavení bran má patřit i kontrola otisků prstů a soustava bezpečnostních kamer. Irácké vedení také slibuje, že tam, kde by zeď měla vést po zemědělské půdě nebo zavodňovacích kanálech, bude nahrazena jinými opatřeními jako třeba hliněnými valy či příkopy.

Jednotlivé čtvrti už nyní odděluje řada zdí, které mají bránit přesunům teroristů. Ve městě je na 1500 kontrolních stanovišť, kterými musí lidé ve městě procházet. Podle bezpečnostního vedení bude právě zrušení této vnitřní ochrany hlavní úlevou pro obyvatele. Betonové zábrany se mají částečně použít na stavbu nového prstence kolem irácké metropole.

Igor Maňour, Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme