Bagdád nehodlá přijmout navrhovanou rezoluci OSN

Bagdád podle iráckého viceprezidenta Tahá Jasína Ramadána nepřijme rezoluci, kterou se v Radě bezpečnosti OSN snaží prosadit Spojené státy. Rezoluce vyžaduje, aby zbrojní inspektoři OSN měli neomezený vstup do jakýchkoli budov a zařízení v Iráku včetně Husajnových paláců. Washington chce v rezoluci prosadit i týdenní ultimatum pro přijetí požadavků. Poté by měl irácký vládce během měsíce oznámit, jakými zbraněmi disponuje jeho režim. Irácký vicepremiér Azíz naopak varuje Spojené státy, že jejich případný útok by vyvolal dosud nevídanou odplatu. V Londýně se v sobotu v podvečer konala mohutná protiválečná demonstrace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Táhá Jasín Ramadán | Foto: ČTK/EPA

Americký prezident George Bush prohlásil, že chce dát příležitost míru v Iráku. Zdůraznil, že OSN má příležitost tuto zemi odzbrojit ještě dříve, než on sám nařídí jednostrannou vojenskou akci. USA také zaslaly Radě bezpečnosti OSN nový návrh rezoluce o Iráku. Požadují v něm sedmidenní ultimátum pro iráckého prezidenta Husajna, aby přijal listinu požadavků. Irácký vicepremiér Azíz naopak pohrozil Washingtonu, že americký útok na Irák by vyvolal nevídanou odplatu.

Nový americko-britský návrh rezoluce OSN vůči Iráku stanovuje pro Saddáma Husajna sedmidenní ultimátum. Během té doby se má rozhodnout, zda souhlasí s odzbrojením své země a se zpřístupněním tajných úkrytů pro zbrojní inspektory. Jak dále připomíná washingtonská spolupracovnice Radiožurnálu Olga Baková, na základě nové rezoluce by měl Saddám Husajn do 30 dní oznámit, jakými chemickými, biologickými, případně balistickými a nukleárními zbrojními programy disponuje. Tvrdé podmínky proti Bagdádu doplňuje i varování, že pokud se nepodvolí, budou proti němu podniknuty tvrdé kroky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Baková: Rezoluce proti Iráku

Ve svém sobotním rozhlasovém projevu George Bush ujistil Američany, že se v Kongresu už rýsuje shoda na rezoluci proti Iráku. Prezident se sice znovu přiklonil k mírovému řešení, avšak zdůraznil, že pokud nebude opravdu jiná možnost, jak zbavit Spojené státy a celý svět irácké hrozby, než ozbrojený útok, pak nebude váhat.

Pokud Spojené státy zaútočí na Irák, bude to pro ně znamenat ztráty, jaké za poslední desetiletí nezažili, varoval irácký vicepremiér Tárik Azíz. "Irák bude bojovat. Agrese proti Iráku nebude pro Američany žádná procházka, ale zuřivá válka, během které utrpí ztráty, jaké za posledních několik desetiletí nezažili," prohlásil Azíz podle agentury AFP.

Francouzský premiér Jean- Pierre Raffarin se domnívá, že by OSN by měla učinit vše pro zabránění válce v Iráku. "Musíme zkusit před válkou všechny možnosti," řekl Raffarin v rozhovoru pro televizi France 2. "Je třeba, aby mohli zbrojní inspektoři OSN vstoupit do Iráku bez jakýchkoliv omezení a aby mohly být uplatněny rezoluce OSN s cílem zvážit na místě všechna rizika. Zdůraznil, že válka je vždy posledním řešením, a Paříž proto chce, aby se vše projednávalo v rámci OSN.

Proti případné vojenské akci v Iráku protestovaly v sobotu v Londýně tisíce lidí. Zatímco organizátoři udávají počet 250 000 lidí, policie 50 000. Podle svědků to byla jedna z nejmohutnějších protiválečných demonstrací jaké kdy hlavní město Británie zažilo.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme