Bagdád opět pod těžkou palbou

Iráckou metropolí Bagdádem otřásly odpoledne další velmi silné výbuchy. V centru města byly exploze slyšet poblíž ministerstva informací. Podle svědků ale útok směřoval hlavně na jih a východ Bagdádu, kde jsou rozmístěny jednotky Republikánské gardy. Včerejší zásah ulice plné obchodů v irácké metropoli mohla podle spojenců způsobit irácká zbloudilá střela nebo to mohla být úmyslná sabotáž Iráku. Na katarském velitelství operace to řekl brigádní generál Vincent Brooks. Při útoku zemřelo 14 iráckých civilistů. Americké jednotky prý na tuto oblast nestřílely.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bombardování Bagdádu

bombardování Bagdádu | Zdroj: ČTK

Iráčané podle Brookse mohli také použít střelu země-vzduch, která ale spadla zpět na město. Spojenci zároveň zahájili otevírání třetí, takzvané severní irácké fronty. Výsadkáři americké armády, kteří dnes v noci přistáli v severním Kurdistánu, mají upravit tamní přistávací plochy pro spojenecká letadla.

U města Nadžaf přibližně 250 kilometrů na jih od hlavního města i nadále probíhají silné boje mezi spojeneckými jednotkami a elitními silami irácké republikánské gardy. Silné boje probíhají také u města Násiríja a u Basry.

Spojenecké síly v noci těžce zasáhly kolonu iráckých tanků u Basry na jihu země. Irácký obrněný konvoj vyrazil z města a vystavil se tak útoku letadel a dělostřelectva v otevřené krajině. Kolona 120 iráckých tanků vyjela z Basry včera večer jihovýchodním směrem na poloostrov Al Faw. Koaliční vedení bylo iráckým tahem překvapeno. Je možné, že šlo o pokus o protiútok, ale mimo obydlené oblasti se tanky staly snadným cílem pro koaliční letadla a dělostřelce. Podle posledních zpráv se tanková kolona rozdělila a některé tanky byly zničeny. Kolem Basry jsou stále soustředěny britské jednotky a není jisté, zda ve městě došlo k lokálnímu povstání obyvatel proti iráckým jednotkám nebo jen místním nepokojům.

Spojenecké rakety také dnes v noci dopadaly na irácké hlavní město Bagdád. Na řadě míst v Iráku pak probíhají ostré pozemní boje. Bagdádem otřáslo ráno 10 silných výbuchů a nad iráckou metropolí přelétala spojenecká letadla. Jak uvádí zpravodaj televize Abu Dhabí v Bagdádu, údery mířily zejména proti důležitým strategickým cílům, ale zřejmě také proti infrastruktuře města. Poté na několik hodin nálety ustaly.

Agentura EFE tvrdí, že na jihu města byl zasažen obytný dům, a podle iráckých zdrojů je tam zřejmě mnoho obětí. Městem je slyšet houkání sanitek. Agentura Reuters uvedla, že po poledni městem otřásly tři silné exploze. Nad městem byla slyšet letadla a také střelbu protiletadlové obrany. Při předchozích úderech byla kromě jiného zasažena budova, ze které vysílá irácký rozhlas a televize, a další komunikační objekty.

Irák oznámil, že v oblasti středního Eufratu nasadil poprvé do bojů jednotky elitní Republikánské gardy. Boje probíhají zejména u měst Nadžáf a Karbalá, přibližně 250 a 120 kilometrů od Bagdádu. Irácký vojenský mluvčí oznámil, že jde o vůbec první nasazení jednotek Republikánské gardy v tomto vojenském konfliktu. V boji proti příslušníkům americké námořní pěchoty byly podle katarské televize Al Džazíra údajně nasazeny speciální jednotky gard. Republikánské gardy mají celkem 140 tisíc vojáků. Jsou nejlépe vycvičeni a mají nejlepší výzbroj včetně nejlepších zbraní. Gardy jsou ve třech brigádách umístěni především kolem Bagdádu. Jak uvedla Al Džazíra, do bojů se vedle gard údajně zapojily také příslušníci rodových klanů a kmenů z menších měst a iráckého venkova.

Čtyři desítky příslušníků americké námořní pěchoty byly zraněny u jihoirácké Násiríje, když po sobě jejich jednotky střílely. Tvrdí to agentura AFP. Podle jejího zpravodaje byl štáb námořní pěchoty ostřelován z děl a minometů. Zraněno bylo 37 mužů. Tři jsou v kritickém stavu a zranění dalších dvou jsou vážná. Vojáci střelbu opětovali, ale jejich terčem bylo druhé postavení námořní pěchoty. Zatím není jasné, jestli si odvetná palba vyžádala nějaké oběti. Incident americké velitelství v Kataru zatím nepotvrdilo.

Spojenci připravují otevření severní fronty

Podle nejnovějších zpráv se zdá, že Američané začali otvírat frontu v severním Iráku. V noci z letadel vyskočilo na 1000 amerických parašutistů severně od Irbílu, kde ovládla jedno tamní letiště. Přistávací plochy zatím nebyly jmenovány, irácký Kurdistán má celkem 4. Nejvýznamnější jsou Harír v okolí Ergilu a Bakr Džu u Sulejmánie na východě země v blízkosti jednoho z nejvíce chráněných měst v Iráku ropné metropole Kirkúkú. Na demarkační linii Čamčamal v blízkosti Saddámova Iráku jsou připraveny oddíly kurdských milicí čekající na americké povely. Přistávací plocha Harír v blízkosti Ergilu se může stát výchozím bodem pro útok na druhé největší irácké město Mosul.

Noční vysazení příslušníků 173. výsadkářské divize ze základen v Itálii kryla bojová letadla z mateřské lodě Theodore Roosevelt, která bombardovala irácké bunkry a pozice iráckých jednotek na severu. Američané při plánech na otevření severní fronty původně počítali s Tureckem. Jeho parlament ale odmítl dát k dispozici základny pro 62 000 vojáků.

Pavla Jazairiová, Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Jitka Malá, Zdenka Turková, Jaromír Janev, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme