Bagdád pod intenzivním bombardováním

Intenzivní bombardování Bagdádu neustává - střely znovu zasáhly palác Husajnova syna a velitele Republikánských gard Kusaje. Tři velké exploze hlásí svědci citovaní agenturou Reuters také z centa. Nad městem nízko přelétávají letouny. Spojenecké síly jsou podle brigádního generála Vincenta Brookse připraveny dále útočit na elitní Republikánské gardy, které brání Bagdád. Jejich jednotky bojují s iráckými vojáky asi 110 kilometrů od hlavního města. Americké speciální síly mezitím hlásí, že kontrolují veškerý pohyb na západoirácké poušti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuchy v Bagdádu

výbuchy v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Dvanáctý den konfliktu jsou americké pozemní jednotky asi 80 kilometrů jižně od Bagdádu. S příslušníky Republikánské gardy a dalšími vládním vojáky bojují o most přes řeku Eufrat u Hindíje, který leží mezi Kerbalou a Hillou. Američané hlásí, že při střetech zahynulo nejmíň 15 iráckých a jeden jejich voják. Irák tvrdí, že od začátku útoků už zahynulo na 600 civilistů a více než 4 a půl tisíce jich byly zraněny. Mezinárodní červený kříž odhaduje, že denně je v Bagdádu zraněna asi stovka obyvatel.

Pozemní vojska protiirácké koalice dosáhla významných úspěchů na jihu země - tvrdí to alespoň jejich velení. Americké jednotky obklíčily město Nadžáf, asi 160 kilometrů jižně od Bagdádu, a Britové uvádějí, že dobyli významné středisko odporu u Basry.

Aby se koaliční vojska mohla připravit na bitvu o Bagdád, potřebují irácký odpor u Nadžáfu zlomit. Pokud by jej totiž obešla jako v mnoha jiných předchozích případech, ohrožovali by z města Iráčané zřejmě i nadále zásobovací konvoje a posily směřující dál na sever. Zatím není jasné, zda američtí vojáci město, ve kterém je mnoho posvátných šíitských muslimů, jenom izolují nebo se ho pokusí obsadit. Velení britských jednotek dále na jih od Basry uvedlo, že se jeho jednotkám podařilo po celodenní bitvě významným střediskem odporu. Zajali přitom asi 200 Iráčanů a větší počet jich zabili.

Americká námořní pěchota také zaútočila na město Shatra severně od Násiríje. Údajně Spojenci zabili vysoké irácké důstojníky, kteří veleli gerilovým útokům. Mezi cíly měl být i Ali Hassan al-Madžíd, bratranec Saddáma Husajna, přezdívaný Chemický Ali. Majeed si svůj pseudonym vysloužil poté, co v roce 1988 použil jedovatý plyn proti kurdským vesničanům.

Spojenci pokračují i v útocích ze vzduchu. Irácká metropole Bagdád zažila v noci další vlny raketových úderů. Jedna ze střel dopadla také na obytnou čtvrť Vnitřní Karráda. Útok si vyžádal několik mrtvých a zraněných.

Bagdád se probudil z další noci plné bombardování. Americká řízená raketa zasáhla brzy po rozednění budovu iráckého ministerstva informací. V komplexu způsobila nové škody. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. Americké ústřední velitelství v Kataru bombardování potvrdilo s tím, že na ministerstvo dopadla střela Tomahawk. Nálet měl za cíl zredukovat velitelské a kontrolní kapacity vlády prezidenta Husajna. Přestože noční bombardování ministerstvo poškodilo mnohem více než sobotní nálety, budova stále stojí.

Údery se v noci soustředily především na cíle na okrajích hlavního města. Jak uvedla katarská televize Al Džazíra, oblohu irácké metropole zahaloval i v noci kouř ze zapálené nafty ve speciálně upravených jámách. Ty mají podle Iráčanů rušit naváděcí systémy raket a činnost elektronických přístrojů bojových letounů. Čtvrť vnitřní Karráda je čistě obytnou čtvrtí s množstvím obchodů. Podle Al Džazíry Irák dosud uvádí od začátku vojenského zásahu do večera nejméně 589 civilních obětí a 4582 zraněných. Irácká armáda tyto údaje nezveřejňuje.

V severním Iráku se irácká armáda stahuje od hranic s iráckým Kurdistánem do vnitrozemí. Ze vzduchu podporováni americkými nálety postupují Kurdové dál do země Saddáma Husajna. Američané i nadále bombardují klíčová severní města Kirkúk a Mosul, která jsou důležitými ropnými centry.

Irácká armáda pohrozila vlnou sebevražedných atentátů proti spojeneckým vojákům. Podle iráckého armádního mluvčího je prý budou páchat nejen Iráčané, ale i "další arabští dobrovolníci". V Bagdádu je podle něj k atentátům připraveno na 4000 dobrovolníků ze všech arabských států.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Karel Hanzelka, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme